Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не смятам, че Америка ще се изтегли от преговорите"

Милен Керемедчиев: САЩ не оказват достатъчен натиск върху Русия и Путин

"Русия иска нормализиране на отношенията със САЩ повече, отколкото преговори за примирие"

| Интервю
Снимка: БНР
Чуй новината! Чуй новината:

Русия иска нормализиране на двустранните отношения със САЩ повече, отколкото конкретни преговори за примирие в Украйна. Това обясни пред БНР Милен Керемедчиев, бивш зам.- министър на външните работи.

"Стив Уиткоф - натоварен да посредничи за преговорите в Украйна, вече четвърти път посещава Русия. Но той отива сам, докато доста сериозен екип води преговорите със Зеленски. 

Уиткоф е разхождан из Москва и са му показвани различни инвестиционни проекти в сферата на недвижимите имоти. Той всъщност е доста начинаещ в международните преговори, но е опитен инвеститор в областта на недвижимите имоти. Много вероятно е да видим планове за инвестиции, каквито бяха обявени от президента Тръмп и за ивицата Газа.

САЩ явно не оказват достатъчен натиск върху Русия и Путин. Уиткоф многократно е изразявал мнение, че харесва президента на Русия като лидер. 

Русия до момента не е мръднала и милиметър от първоначалните си искания, докато Украйна направи големи отстъпки".

Керемедчиев коментира думите на държавния секретар на САЩ Марко Рубио, че мирното споразумение между Русия и Украйна трябва да бъде постигнато скоро и че Вашингтон се опитва да прецени дали си струва да продължи да бъде посредник.

"Не смятам, че САЩ ще се изтеглят от тези преговори, това е просто заплаха. Изтеглянето им ще затвори възможността на Русия да договори сделка за прекратяване на огъня, която е изгодна за тях. Предложението на ЕС също стои на масата, а то е по-неизгодно за Русия.

Президентът Тръмп обича "бързите сделки", както сам ги нарича. И в първия си мандат той показа, че ако дадени преговори започнат да се протакат, губи интерес. Но нека да видим какъв ще е резултатът.

За момента има две предложения за примирие – на САЩ и на ЕС. Това на европейските страни е доста по-конкретно. Дава яснота как ще се възстановява Украйна. Предлага се замразените активи на Русия да не се размразяват веднага, а приходите им да се използват за възстановяване. Предлага се и санкциите да не отпадат веднага, а поетапно – в зависимост от това доколко Русия спазва ангажиментите си за примирие. Но Русия не е приела нито едно от тези предложения. Продължава да тупа топката и да води общи преговори с Уиткоф".

Керемедчиев анализира посещението на Доналд Тръмп - младши у нас и срещата му с Бойко Борисов.

"И в Унгария той се срещна с външния министър. В Белград имаше радушна среда с президента Вучич. При нас по-скоро се видя, че Тръмп - младши иска да присъства на форум и да говори за бизнес средата и възможностите да се увеличат американските инвестиции, отколкото да има официални срещи с политици. Но тази среща с лидера на най-голямата политическа сила е важна. Тръмп - младши играе важна роля в екипа на президента на САЩ. Тръмп използва сина си в неофициални посещения, извън медийния интерес". 

Милен Керемедчиев изрази мнението си и за резултатите от посещението у нас на председателя на Европейския съвет Антонио Коща.

"Има предложение, но за момента няма официално одобрение от ЕК неизползваните средства от ПВУ да бъдат прехвърлени за превъоръжаване. Ако всяка от страните увеличи с 1% разходите за отбрана, това би напомпало инфлацията. По този начин България ще излезе извън критериите за еврозоната. Трябва много умело и бързо да намерим вариант да се отговори на тези допълнителни разходи. А от друга страна – нашата отбранителна индустрия трябва да премине към стандартите на НАТО".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени