Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да осигурим среда, в която всеки да бъде включен

| обновено на 01.05.25 в 10:28
Диляна Денева
Снимка: личен архив

Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University. Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European Network on Independent Living, базирана в Брюксел. Била е ръководител на младежката мрежа към организацията и заедно с нея провежда редица обучения за млади хора с увреждания в Европа.

Участвала е в многобройни конференции и форуми на европейско ниво, изнасяла е презентации и е допринасяла в различни дискусии с опита и познанията си в областта на хората с увреждания.

Заедно с Център за независим живот е организирала различни обучения.

Диляна претърпява пътен инцидент преди повече от 18 години и сега е в инвалидна количка. Да има достъпна среда е жизнено важно за нея и означава тя да може да води така наречения нормален живот.

По думите и достъпната среда може да се определи като такава, когато всеки един човек, независимо дали се движи с инвалидна количка, ползва бастун, придвижва се с бебешка количка или просто има травма, може да се придвижва, да общува, въобще да участва пълноценно в живота на обществото. Истинската достъпна среда може да включва не само физическа достъпност, тя е тази, която не те кара да се чувстваш излишен, защото си на дадено място. 

Най-често срещаните пречки по отношение на достъпността са липсата на скосени тротоари, на асансьори, на рампи, отсъствие на адаптирани тоалетни.

Има и невидими бариери – такива, които се отнасят до липсата на разбиране на нуждата от достъпност. В държавата има достатъчно регулации, които би трябвало, дори и да не си достатъчно информиран, да те задължат да направиш усилия в тази посока, но нивото на контрол е много слабо.

Може ли всеки от нас да направи нещо, за да подобри достъпността на средата, в която живее? Може да е нещо просто, например да опита да погледне света през очите на другия: да не паркира на място за хора с увреждания, да сигнализира при липса на достъп... Понякога дори един разговор може да бъде промяната, от която има нужда точно този човек.

Може да намерите и безплатен Наръчник за достъпна среда.

Целия разговор на Светлана Вълкова с Диляна Денева може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна