Изкуствения интелект (ИИ) навлиза във всички човешки сфери и може да промени всяка една професия, трансформира всяко едно работно поле.
Това каза пред БНР доц. Мариана Тодорова, футуролог, като уточни, че ако не замени дейностите, които извършва човекът в професията си, той би бил негов партньор:
"Това, което ние очакваме за в бъдеще, е да работим в синергия с ИИ".
"Въпросът за ИИ трябва да стане част от дискусиите за труда. Призовавам всички, които се занимават с тези въпроси на държавно ниво, и синдикатите да започнат да мислят по посока на това как ИИ трансформира труда и професиите. Този дебат касае това кои професии ще изчезнат и кои са професиите на бъдещето. ... Почти няма да има област, в която много скоро да не се ползват такива платформи - от нискоквалифицирани професии като работа на поточни линии, до висококвалифицирани професии като медицина, право и различни научни сфери", обясни футурологът.
По думите ѝ първоначално много дейности ще бъдат заменени от ИИ, а след това и цели професии, но това все още подлежи на регулации:
"Ако следваме бизнес логиката, ИИ би бил пределно ефективен, би могъл да спести разходи, може да работи 24 часа в денонощието, без да се изисква заплащане. В Китай вече има т.нар. фабрики на тъмно, в които работят роботи, не изискващи осветление, т.е. не изразходват електричество за осветление. Но важна е ролята на националните държави и на синдикалните движения, които трябва да регламентират докъде искаме да развиваме ИИ, трябва ли да се запазят човешки квоти".
Доц. Мариана Тодорова прогнозира поява на нов тип структура на младежка безработица, защото младите хора във всички професии ще са първите потърпевши от ИИ, тъй като те имат нужда да изградят себе си като експерти и да започнат от сравнително лесна дейност, а към момента ИИ прави това.
Европейските политики на регулация се различават доста от законодателните мерки по отношение на ИИ, които се предприемат в Китай, САЩ и Южна Корея, посочи тя и уточни:
"Там мерките са доста по-либерални и ние рискуваме да създадем различна юрисдикция. Ако не се погледне на това като механизъм, който трябва да бъде консолидиращ, глобален, обединяващ - конкурентоспособността на отделни държави ще бъде занижена, както на страните от ЕС. От друга страна доста права ще бъдат ощетени, най-вече на страни, които са развиващи се и нямат възможност да развиват платформи на ИИ".
Интервюто на Снежана Иванова с доц. Мариана Тодорова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.