Джош Граф - управляващ директор и вицепрезидент за Европа на LinkedIn – платформата за търсещите работа и за набиращите персонал, казва следното за пазара на труда в Европа и това какви умения и квалификации ще са необходими в бъдеще:
"Наемането на персонал все още е низходящо. Според данните от януари наемането за година е намаляло със 17 процента и все още е под нивата отпреди пандемията от коронавирус. Това важи най-вече за Германия, Франция и Италия. Виждаме определен растеж в технологичния сектор с 12-15 на сто в Ирландия, няколко процента и в Испания. Ако анализираме по-дълбоко виждаме истински бум в наемането на хора с квалификация за изкуствения интелект. Там имаме растеж от 400 процента в Италия, 300 на сто във Великобритания и Германия, 80 във Франция. Има огромен дисбаланс в търсенето и предлагането в тази категория."
Новите технологии, като изкуствения интелект, дават възможност за преосмисляне на труда, обществото като цяло и влиянието на човечеството върху планетата, смята футуристът Дом Прайс:
"Обикновено политиците говорят за повишаване на продуктивността, за да се постигнат определени цели. Но те разбират ли всъщност влиянието на тези неща - дали върху околната среда или върху хората. Мисля, че пренебрегваме вторичната цена, когато се радваме на подобряването на продуктивността. На каква цена е то и в каква степен? Когато подобни фрази идват от политици, или още по-лошо - от учени, звучат невинно, но всъщност са неуместни за времената, в които живеем."
В САЩ компаниите все повече насърчават здравословния баланс между професионалния и личния живот като предлагат облаги, сред които подкрепа при грижа за възрастен роднина и отпуск за работещи дядовци и баби, за да прекарват време с внуците си.
Според Международната организация на труда най-големи са предизвикателствата на пазара на труда в Латинска Америка – почти половината от работниците в региона са на несигурни трудови договори и не им се плащат социални осигуровки. Въпреки това обаче страни като Бразилия, Еквадор и Колумбия въведоха визи за дистанционна работа, за да привлекат висококвалифицирани чуждестранни работници или дигитални номади.
В Китай, където практиката известна като 996 – работа от 9 сутрин до 9 вечерта шест дни в седмицата, е на практика част от технологичния сектор през последните 15 години, също напоследък се забелязват промени, отбелязва „Ройтерс“. В публикуван през март план на Държавния съвет се казва, че за да се стимулира потреблението правото на почивка на работниците и платеният отпуск трябва да бъдат насърчавани. Според анализатори тези тенденции са предизвикани от промени в европейското законодателство, приети през декември, които забраняват продажбата на продукти, създадени с принудителен труд, като в определението вече влиза и прекомерният извънреден труд. Освен това ако втората икономика в света разчита повече на вътрешно потребление, отколкото на износ, това би смекчило удара от американските търговски мита. Някои китайски компании вече задължават служителите си да напускат работното си място след 18:20 ч. или въвеждат петдневна работна седмица. Работниците в най-големия производител на дронове в света наскоро са се похвалили в социалните мрежи, че новата политика на компанията е да се работи най-късно до 21 ч. Като най-показателен се определя фактът, че китайското правителството призовава компаниите да спазват законовото ограничение от 44 часа работа на седмица.
През февруари властите в Испания направиха първата крачка към намаляване на седмичните часове задължителен труд. Министърката на труда Йоланда Диас:
"С поправка на чл. 34 максималният законен труд на седмица ще бъде намален от 40 на 37 и половина часа, или с половин час на ден, без намаляване на заплатата. След определено време, прекарано на работното място, продуктивността не само не се увеличава, а всъщност намалява."
В края на март стотици млади хора в Лисабон участваха в протест срещу несигурността на работните места. Те настояха за по-високо заплащане, подкрепа при покупка на жилище, 7-часов работен ден и справедливи трудови договори. 28-годишният банков служител Родриго Азевадо:
"Вече нямаме време да се наслаждаваме на живота, само работим. Не обираме плодовете на труда си, те отиват в джобовете на акционерите и изпълнителните директори на чуждестранни компании. Една трета от хората на 35-годишна възраст живеят в несигурност, тук, в Португалия, а данните за 25-годишните са дори по-лоши."
25-годишната секретарка Инес:
"За съжаление това е реалността за голяма част от младите хора в страната ни. Много от тях трябва да работят на две места, за да оцелеят. Заплащането е ниско и затова настояваме за минимална заплата от 1000 евро. Повишаването на минималната заплата е от фундаментално значение за нашия живот."
Традиционният подход към работата трябва да се преразгледа, смята икономистът Джулиет Шор. Тя е част от екипа, провеждащ опити с четиридневна работна седмица в САЩ и Ирландия, резултатите от които са положителни:
"От почти десетилетие компании и правителства експериментират с по-малко часове работа без намаляване на заплатата. Резултатите се различават, но изследванията показват, че хората са по-малко стресирани, ценят работата си повече и имат по-добър живот извън работното място. В повечето случай те са точно толкова продуктивни за четири дни, колкото и за пет."
„Трудът краси човека“, но и с доза хумор – ако работата ви преследва, просто бъдете по-бързи!
Снимки: Ройтерс