"10% увеличение на машинното гласуване би намалило дела на недействителните гласове с 0,25% и в този смисъл машинното гласуване трябва да бъде по-високо застъпено".
Това обясни пред БНР Теодора Цанкова, автор на ново проучване на Съвета за икономически анализи, което изследва влиянието на технологиите за гласуване върху точността на изборния процес:
"Въпросът дали трябва да се премине на изцяло машинно гласуване е отвъд целите на статията ни. Трябва да има политики, които да подобрят доверието на гласоподавателите".
"Имахме няколко мотивации да се спрем на тази тема", добави още Цанкова в интервю за предаването "Хоризонт за вас":
"Първата беше фактът, че машините за гласуване са държавна инвестиция с немалък размер и една от целите на тази информация действително е да намали броя на недействителните бюлетини и следователно като част от българското общество е добре да знаем дали машинното гласуване като такова е постигнало тази си цел. Има много начини или причини хартиената бюлетина да бъде обявена за недействителна, например - цветът на използвания химикал, символът, който използва гласоподавателя, за да отбележи партията или кандидата, който избира. С машината този тип грешки не могат да бъдат постигнати. От тази гледна точка на това е очевидно, че машинното гласуване намалява броя на недействителните гласове".