В деня, в който румънците отново са призовани до урните, за да гласуват за президент на първи тур, Букурещ осъмна с надписи "Върнете втори тур", предава БТА. Те са поставени предимно по пътната настилка и върху плочките на тротоарите в района на площад "Унирий" и до сградата на университета в центъра на румънската столица.
Днешният вот се провежда пет месеца, след като Конституционният съд на страната анулира първия кръг на президентските избори заради съмнения за външна намеса и разпореди целия процес да започне отначало.
Решението на магистратите предизвика политическа криза в Румъния и отприщи вълна от протести в подкрепа на Калин Джорджеску. "Върнете втори тур" бе най-често скандираният призив на демонстрациите.
Въпреки всичко това обаче Централното избирателно бюро на страната забрани на Калин Джорджеску да участва на настоящите избори. Той обжалва, но загуби делото.
Към 14:00 ч. местно (и българско) време избирателната активност на първия тур на президентските избори в Румъния е 28,65%, показват данните на Постоянния изборен орган. Над 5 милиона души вече са упражнили правото си на глас.
Най-голяма е избирателната активност в окръзите Илфов (34,32%), Арджеш (30,51%) и Джурджу (29,24%). В столицата Букурещ до 14:00 ч. са гласували 468 593 души.
В изборния ден не липсват и инциденти, съобщават от Министерството на вътрешните работи на Румъния. Полицейски служители от окръг Вълча са се намесили в изборна секция в община Голещ, където избирател е отказал да се подпише в избирателния списък след гласуването и упражнил вербално насилие върху членовете на секцията.
Друг гласоподавател от Констанца е глобен заради непристоен език и обиди, които е отправил заради това, че не му било позволено да гласува с паспорта си.
В Дъмбовица мъж, недоволен, че името на подкрепения от него кандидат не фигурира в бюлетината, е напусна кабината, скъсал бюлетината си и я хвърлил на масата на комисията в избирателната секция. Той ще бъде разследван за унищожаване на документи, съобщават от МВР на Румъния.
Междувременно от "Съюз за спасение на Румъния" (ССР), сигнализираха за инцидент по време на вота. В прессъобщение, изпратено и до редакцията на БТА, опозиционната партия твърди, че в град Опташ Магура, окръг Олт, заместник-кметът е влязъл в кабината за гласуване с няколко избиратели.
От ССР са поискали смяна на председателя на секцията и ще подадат наказателна жалба. "Съюз за спасение на Румъния" има над 19 826 делегати в секциите в страната и чужбина, става ясно още от прессъобщението.
Междувременно Еоган Мърфи, ръководител на мисията за наблюдение на изборите на Службата на ОССЕ за демократични институции и права на човека (СДИПЧ), съобщи, че екипът на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа ще остане в Румъния до 25 май и ще публикува окончателен доклад за президентските избори.
По време на дискусия с журналисти пред избирателна секция в Букурещ Мърфи обясни, че мисията на ОССЕ е в Румъния от 25 март по покана на румънските власти.
"Разполагаме с експерти, които проучват всеки аспект на изборния процес, включително медиите, политическия контекст и начина, по който се води кампанията както в пресата, така и онлайн", каза Еоган Мърфи.
Мисията се състои от 13 членове на основния екип и 22 наблюдатели, разположени в цялата страна, пише Аджерпрес.
На 5 май от СДИПЧ ще представят предварителни заключения за първия тур на президентските избори.