Интервю на Диана Дончева с доц. д-р Ваня Цветкова в предаването ''Преди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
В България има около 230 хил. пациенти с астма. Заболеваемостта нараства в последните години.
Това заяви пред БНР доц. д-р Ваня Цветкова, началник на Отделението по клинична алергология в Университетската болница "Д-р Георги Странски" в Плевен.
Хроничният характер на протичането обуславя нарастването, обясни тя. По думите ѝ всички фактори от околната среда, като сезонност и мръсен въздух, влияят за повечето случаи.
В предаването "Преди всички" доц. Цветкова подчерта, че астмата не е само заболяване в детска възраст, а може да се отключи и в активна зряла възраст. Тя препоръча на пациентите да не се самолекуват, а при нужда да отидат при лекар - специалист.
"Бронхитът преминава за по-кратко време. Лампичката, която ще ни насочи за астма, е редуващи се симптоми на кашлица, стягане в гърдите, задух и затруднено дишане", посочи специалистът за какво да внимаваме. По думите ѝ вирусните инфекции обикновено предизвикват рецидив на астматичните симптоми.
Доц. Цветкова посочи също, че астмата може да бъде атопична и неатопична. Атопичната астма е алергична, обясни тя и напомни, че тя най-често се отключва в ранна детска възраст. Ако не се лекуват симптоми на алергия в детска възраст, по-късно неизбежно те прогресират, предупреди обаче тя. Докторът разказа и за терапиите и лечението на заболяването.
"Покачването на честотата на алергичните заболявания е постоянна в последните десетилетия. Алергиите нарастват в епидемичен порядък. Това не може да бъде предотвратено, защото факторите, които влияят, са изключително много", коментира доц. Ваня Цветкова.
В навечерието на Световния ден за борба с астмата - 6 май, беше обявена информационна кампания "Издишай астмата", подкрепена от здравното министерство, посолството на Великобритания, Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари и най-големите общини у нас. Целта е повече хора да разберат за заболяването, възможностите за диагностика и методите за съвременно лечение.
Цялото интервю на Диана Дончева с доц. д-р Ваня Цветкова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.