Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Гордана Медин: Докато стигне своята зрялост, термоядреният синтез ще продължава да стимулира умовете

Проф. Гордана Медин
Снимка: Катя Василева

ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии.

Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин, която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В момента е световноизвестен учен в областта на физиката на елементарните частици.

Тя е ръководител на група учени от Черна гора, която се занимава с проекта CMS за разработка на нови сензори, с които да се подобри чувствителността на засичане на частици, които ще се използват в бъдещи технологии, както и в Големия адронен колайдер.

"Реално всичко, с което се занимава ЦЕРН, е свързано с  практическа полза за човечеството. Така например и технологията на Интернет е  разработена и използвана първо в ЦЕРН. Впоследствие технологиите, които се създават и използват там стават полезни за неща като радиотерапията, т. нар. Адронна терапия, както и проектите CMS и АTLAS, които да се включат в изследвания на Космоса – обясни проф. Гордана Медин. – В момента разработваме система за засичане на времето на светлината, за да може много по-прецизно да се изчисли как действа радиотерапията върху конкретни пациенти в онкологията и да се разработи персонализирана терапия за всеки човек."

В момента екип от учени от България, Румъния, Хърватска и Черна Гора работи по проект, свързан с устойчивото развитие на адронната терапия.

Проф. Медин участва в научен форум в България, заинтригувана от развитието на термоядрения синтез.

"Необходимо е финансиране, взаимодействие между бизнеса и науката, макар че реално всички тези изследвания се правят в полза на хората. Всяка компания развива своя бизнес, но когато се стигне до държавно ниво, страните може и индивидуално да се съревновават помежду си, но в крайна сметка ще им се наложи да действат заедно. Не може една отделна държава да има всичките познания, необходими за да се развие тази технология. Термоядреният синтез има потенциал, но той все още не е узрял като технология и докато стигне своя връх и своята зрялост ще продължава да стимулира умовете.

Ако в началото страните се обединят по чисто финансови причини и мотивация, съвсем скоро ще започнат да си сътрудничат искрено, защото просто науката не е индивидуална, а екипна работа", изтъкна ученият.


По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени