Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всеки, който е на власт, кадрува в МВР"

Доц. Милен Иванов: В МВР можете да назначите всеки навсякъде

"Проблемът е от най-високото ниво до последния полицай, който влиза без мотивация в системата"

| Интервю
доц. Милен Иванов
Снимка: Борислава Борисова

В МВР не се случва нищо ново. Наяве се вадят неща, които са се случвали извън обществения интерес. Проблемът е от най-високото ниво до последния полицай, който влиза без мотивация в системата, а подборът позволява това.

Мнението е на доц. Милен Иванов, експерт по национална сигурност, бивш заместник-ректор на Академията на МВР.

Експертът вижда проблем "в общия морален упадък на подрастващото поколение, липсата на образование, на морални координатни системи".

В полицията влизат 3 категории лица - потомствени полицаи, силно мотивирани хора и такива, които не знаят какво да правят и са попаднали по случайност, обясни той.

Голяма част от курсантите не искат да са униформени полицаи, а да са оперативници или разследващи. Това насочва към системен проблем, смята доц. Иванов.

От 2006 г. насам, след т.нар. девоенизация в МВР можете да назначите всеки навсякъде, заяви той в интервю за БНР.

Когато човек е назначен на принципа на политическата и партийна удобност, той няма как да има необходимите знания и компетентности да управлява кризи, още по-малко областна дирекция в гранична област като Хасково, каза доц. Иванов след смяната на ръководството на полицията там.

"Напрежението в града започва да нараства. Там явно има някакви скрити публични тайни, които излязоха на повърхността."

"Всеки, който е на власт, кадрува в МВР. Докато в системата за държавно управление министърът е орган по назначаване, партиите винаги ще кадруват в държавните органи. В нормалните държави държавни органи се избират от народното събрание. Този дефект, който е заложен в закона за администрацията, се отразява на всички държавни органи", коментира Милен Иванов в предаването "Преди всички".  

По темата със смяната на шефа на ДАНС той изтъкна, че има различни начини мандатността да бъде заобиколена и това ще се случва, докато няма нормално кариерно развитие, независещо от партиите, и начело се поставят удобни лица.

"Механично се събраха едни служби и се направи орган, подчинен или почти подчинен директно на министър-председателя, който спря да функционира в нормалната координатна система на службите."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна