Парадът в Москва демонстрира огромното разделение в света, което е геополитическо, икономическо и геостратегическо. Това заяви пред БНР Валерий Тодоров, бивш генерален директор на БНР, бивш кореспондент на БНТ, БТА и Националното радио в руската столица.
"Засилването на тази линия на разлом в критичен момент за световната сигурност е опасна тенденция.
Бързото разрушаване на елементите на международната сигурност след края на Втората световна война поражда конфликти като тези в Газа и в Индия и Пакистан. Те са тлеещи и всяко спадане на гаранциите за сигурността с влиянието на големите сили създава неуправляемост и трудна предсказуемост".
Тодоров коментира и разразилия се скандал с прехвърлянето на отговорността за войната в Украйна от страна на руския президент Владимир Путин. Той обвини България и Румъния, че са допринесли за началото на войната в Украйна, като са приели американски бази на територията си. Тези твърдения държавният глава прави в документалния филм "Русия. Кремъл. Путин. 25 години".
В отговор на изявленията на президента на Руската федерация Владимир Путин, съдържащи се в документалния филм, Министерството на външните работи на България изрази следната позиция:
"Опитите на Руската федерация да прехвърли отговорността за започването на незаконната и непровокирана война в Украйна върху други държави, включително България, са напълно неприемливи и представляват груба манипулация на фактите".
"Нека да кажем, че става въпрос за 2007-ма година. Случката се преекспонира и беше адаптирана към сегашната ситуация", отбеляза Валрий Тодоров в предаването "12+3".
Трябва да обърнем посоката на разговорите и да се опитаме да открием другата страна на проблемите в съвременния свят, посочи той.
"В момента, ако направим един анализ колко струва войната в Украйна и колко би струвал мир, ще видите, че войната ще излезе по-евтина. Възниква въпросът за възстановяването на Украйна. В момента заитересованите от войната са повече, отколкото заинтересованите от мира.
Путин каза, че е по-добре да се обърнат стрелките. Разбира се, той гледа на мира като на една икономическа сделка, в която големите ще се разберат, а малките ще плащат. Но мирът има и морална страна. Време е да се обърнем към тази страна".
Тодоров коментира и думите на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който заяви, че администрацията на Доналд Тръмп иска Русия и Украйна да пристъпят към преки преговори.
"Тръмп вижда огромната ненавист, която се натрупва от двете страни. Оптимизмът от американска страна бързо се стопява.
САЩ вече постигнаха силно икономическо и стратегическо присъствие на територията на Украйна. Това гарантира силните им позиции и като посредник, и като извличане на дивиденти.
ЕС дълго време стоя в сянката на американския орел и смяташе, че е защитен. Европа трябва по-хладнокръвно да оцени обстоятелствата. За поддържане на военния потенциал и сигурността на Украйна Европа обаче няма капацитет".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.