Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато музиката и приятелството се срещнат – дебютен концерт на трио "Пезанте"

Снимка: Нов симфоничен оркестър

На 14 май от 19,30 ч. в камерна зала "България" е дебютният концерт на трио "Пезанте" (Pesante) – клавирно трио, което обединява младите музиканти Тодор Георгиев (цигулка), Мина Георгиева (виола) и Филип Ставров (пиано). За първата си самостоятелна изява на голяма сцена те са подбрали няколко свои любими произведения. Ще прозвучи клавирно трио № 3 от Бетовен, в преработка наВилхелм Алтман, в която виолончелото от оригиналния състав е заменено с виола. Интересен факт – когато го пише, Бетовен е едва 15-годишен, вече има немалък брой творби, но отбелязва с опус 1 именно клавирни триа № 1, № 2 и № 3. Премиерата е през1785 г., по време на обичайните концерти в дома на принц Карл Лихновски, на когото произведенията са посветени. Трио "Пезанте" ще представи пред публиката и рядко изпълняваното трио за цигулка, виола и пиано№ 3 от Роберт Фукс, а в края на програмата –  познатите и обичани Пет пиеси за две цигулки от Дмитрий Шостакович, които ще допълнят програмата с енергия и ярки музикални образи. Партията на втората цигулка ще бъде изпълнена на виола.

Ето и как започва това музикално приключение, наречено трио "Пезанте":

"През 2021 г., все още ученици в НМУ "Любомир Пипков", аз и Мина имахме квартет. Филип, вече изявен пианист, свиреше в друга формация – споделя Тодор и продължава: – Случи се така, че квартетът се разпадна и решихме да направим трио. Поканихме Филип и това беше едно от най-добрите ни решения. Нещата потръгнаха прекрасно. Изключително ни е приятно да работим заедно. Може да се каже, че в основата на всичко е нашето приятелство и това е безценно. Когато излезем на сцена, се чувстваме сигурни един в друг и сме щастливи от това, което създаваме заедно.


Още в началото, докато репетирахме едно от ранните триа на Бетовен, избрахме името "Пезанте". Това е музикален термин, който означава "тежко, задълбочено". Усетихме, че идеално описва нашето характерно звучене. Иначе ние сме много различни. В момента и тримата сме студенти в НМА "Панчо Владигеров". Филип учи оркестрово дирижиране при проф. Деян Павлов и хорово дирижиране при гл. ас. д-р Георги Еленков. Мина, която е най-спокойна като натура сред нас, се развива успешно като виолист при проф. Огнян Константинов, а аз уча цигулка при д-р Милена Вълева. Много обичам свиренето в оркестър и камерната музика. Това, че сме различни, прави съвместната ни работа още по-богата и многопластова."

Към казаното от Тодор Георгиев може само да добавим, че и тримата имат множество награди от национални и международни конкурси като солисти, участия в майсторски класове на утвърдени световни педагози, самостоятелни рецитали и камерни концерти. Филип има и две първи награди от Националния конкурс по хармония "Проф. Парашкев Хаджиев".

Наградите им с "Пезанте" също са впечатляващи. Година след основаването на триото печелят първа и специална награда на конкурса за солово и ансамблово музициране "Проф. Асен Диамандиев". Следват още няколко първи места на различни музикални състезания, последното е на XVАкадемичен форум за камерна музика на НМА "Проф. Панчо Владигеров", проведен през април 2025 г.

Триото приема и предстоящия концерт като своеобразна награда, тъй като той се осъществява благодарение на ръководството на Нов симфоничен оркестър, което десетилетия подпомага професионалното израстване на младите български музиканти. Събитието  е част от текущия сезон на оркестъра, провеждан под почетния патронаж на Н.Пр. Симон ван дер Бург, посланик на Кралство Нидерландия. Провежда се с подкрепата на Национален фонд "Култура".


Автор: Теодор Соколов, 10 клас в НМУ "Любомир Пипков"

Снимки: Нов симфоничен оркестър
По публикацията работи: Марта Рос

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени