Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Химнът на българската просвета

Снимка: arhangel.bg

Първите български химни в чест на образованието и науката са написани в старопланинския град Елена – прочут през XVIII и XIX век търговски и културен център, чиито жители се включват активно в почти всяко важно историческо събитие през българското Възраждане. Първите автори на хвалебните текстове са просветителят и книжовник Стоян Робовски, Иван Момчилов – основател на училището в Елена (наречено "даскалоливница" от Петко Славейков), учителят Йордан Ненов и възпитаникът на училището Иван Кършовски.

Стоян Михайловски

Петият химн принадлежи на Стоян Михайловски: потомствен еленчанин, възпитаник на класното училище и син на изтъкнатия преподавател там – Никола Михайловски. Стихотворението "Върви, народе възродени" е завършено през април 1892 г. По това време авторът Стоян Михайловски е учител по френски език в Мъжката гимназия в Русе, където се завръща, разочарован от политиката, след като два пъти е бил избиран за народен представител. В града е известен с екстравагантно поведение: не признава правилата, често идва на работа с файтон, часовете му започват задължително след 10 часа, следва своя собствена учебна програма, отказва да се съобразява с ръководството, но… говори френски като парижанин! Текстът на химна е публикуван в списание "Мисъл" с оригинално заглавие "Кирил и Методий", подзаглавие "Проект за български всеучилищен химн" и пояснение – "Руссе, 1892 априлий 15".


Девет години по-късно на Панайот Пипков – учител по музика в Ловеч, е възложено да напише нова песен, която учениците да изпълнят на 11 май – църковния празник на светите братя. Пипков не успява да намери подходящ текст до 9 май, а случилото се описва в спомените си: 

"Малко дни преди 11 май на 1900-1901 учебна година имах час по пеене в един от третите класове на Ловечкото V-о класно мъжко училище "Йосиф І-й", гдето учителствах за първи път и първа година. Трябваше да напиша нова песен за учениците, обаче по нямане на готов и подходящ текст, реших да отложа написването ѝ за следния час... Един от учениците се бе навел над някакъв учебник и четеше с увлечение напечатаното в него стихотворение на св. св. Кирил и Методий от именития наш мислител и поет Стоян Михайловски. Понеже търсех текст, надвесих се и аз да прочета непознатото за мен стихотворение. Още непреполовил бисерните му куплети, в главата ми прозвуча вече вдъхновена от тях музика. Пред черната дъска се мъдреха тебеширени късчета. В бързината, с която почнах да чертая петолинието, тия дребни късчета се топяха между пръстите ми или се пръскаха на вси страни, обърнати на прах… Написването на музиката за четири еднородни гласа не трая повече от петнадесет минути, обаче за първи път в живота си и аз почувствах нужда от повече ръце. Имах на разположение още тридесет минути, време, достатъчно да разуча песента поотделно и да опитам дружно. След първото ѝ изпяване в хор удари звънецът, но учениците, мнозина от които бяха и певци в ръководения от мен ученически църковен хор, станаха прави и ме помолиха да прекараме междучасието в неколкократно изпяване на новата песен. Те дори не изчакаха моя отговор и запяха с такава сила на прелели от възторг детски гласове, че всичкият шум от настъпилото междучасие заглъхна…". Вдъхновен е и директорът на училището – Христо Бръмбаров: "Г-н Пипков, никога не съм се надявал, че в това скромно наше петокласно училище ще се пеят такива хубави песни, каквито слушаме от началото на учебната година и никога не съм слушал нещо по-тържествено и в духа на училищната песен от това, което пяхте преди малко в ІІІ-а клас".

Панайот Пипков

Музиката към текста на Стоян Михайловски е със сигурност най-прочутата творба на изтъкнатия представител на първото поколение български композитори Панайот Пипков – един от пионерите на нашата професионална музика, капелмайстор, артист, поет, публицист, педагог и общественик. Любими на българите са и неговите песенни образци "Де е България" и "Сладкопойна чучулига". Роден в Пловдив, прекарал по-голяма част от живота си в София, Пипков преживява най-щастливите си години в Ловеч. Те са само пет, но са най-продуктивните. През 1903 г. сключва брак с любимата си – красивата учителка Надка (Натя) Стефанова. В Ловеч се раждат двамата им сина – единият е големият български композитор Любомир Пипков.

На 11 май през 1901 г. "Върви, народе възродени" е изпълнена за първи път в Ловеч като празничен химн – възхвала на светите братя Кирил и Методий и делото им за българската просвета. От следващата – 1902-ра, песента вече се пее във всички български училища.


Днес за еталонни се считат интерпретациите на Детския хор на БНР с диригент академик Христо Недялков и хор "Бодра смяна", ръководен от незабравимата Лиляна Бочева.


Снимки: arhangel.bg, БНР -  Христо Ботев, Централна библиотека на БАН, БНР - Архивен Фонд

По публикацията работи: Марта Рос
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени