Книгата "Между любовта и литературата" на Илия Волен ще бъде представена утре в клуб "Яйцето" в Софийския университет от 18 часа.
Пред БНР литературният критик и издател на книгата Марин Георгиев разказа за автора:
"Илия Волен и в онези времена, в епохата на соцлитературата, не беше в първите редици, но всички, които обичаха истинската литература, знаеха, че той е сред първите. Естетическият критерий никога не беше помръкнал за него. Той малко е написал, но то е много значимо художествено. Отдавна в нашата литература, в нашата критика не се говори за художественото в литературата, за ролята на детайла – там, където си служат само големите, истински майстори. Илия Волен това го владее съвършено".
Георгиев наблегна на консумативния характер на днешното общество и упадъка на културата:
"По време на трите войни – Балканска, Междусъюзническа и Първа световна, в България е имало над 40 издания за литература. Сега са по-малко от пръстите на едната ръка. В Унгария има над 90 издания за литература".
В книгата се вижда, че любовта и литературата вървят заедно – това са най-важните неща, които изпъкват в нея, подчерта в интервю за предаването "Преди всички" съставителят на книгата Христо Стаменов. И подчерта, че Илия Волен е бил обсебен и от литературата, и от любовта.
"Това е една дълга кореспонденция, водена между баща ми и майка ми между 1936 г. и 1944 г. Тези писма са преди всичко лични и много интимни. Да се извади това на показ – не беше много лесно. Дори да ги прочета за пръв път тези писма, за мен беше шок и много силно преживяване в личен план", сподели Стаменов.
Цялото интервю на Спас Крайнин с Марин Георгиев и Христо Стаменов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.