Интервю на Иван Русланов с Ана - Мария Сотирова и Евгения Танева за ''Понеделник вечер''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
На 15 май започва "Международен портретен филмов фестивал" – едно събитие пълно с късометражни изненади.
Тази година надсловът на фестивала е "За кратко побеждавайки времето". Защото тълкуваме портрета и така – като опит да уловиш и предадеш напред, да споделиш с човешко същество от бъдещето, значимото днес. A за победа приемаме колективното събиране, в което избираме съзиданието, усилието, любовта, щедростта, разцъфването. За да устояваме на времената.
И през 2025-та фестивалът ще започне в София и ще има своите фестивални дни в Пловдив, Велико Търново и Варна. Основната филмова програма ще представи в рамките на 5 прожекции - 32 портретни творби от петата Официална селекция на Международния фестивал на портретния филм: красиви визуални приказки, значими наративи със смели персонажи, истории за любовта, работата и времето.
За първи път 7 произведения са на български артисти. Отвъд родните пейзажи, включени са и срещи с места и герои от Нова Зеландия до Мексико, от Норвегия до Гърция. И в това фестивално издание портретът, като културно явление, ще може да бъде разгледан и в богата съпътстваща програма и нови експериментални формати, разказаха за "Понеделник вечер" създателят на фестивала Ана - Мария Сотирова и Евгения Танева, координатор на фестивала.
Откриването на IPFF 5 ще бъде на 15 май в Кино Влайкова със седем къси кино портрета на измислени и реални герои. След прожекцията ще има и сесия с въпроси и отговори с гостуващи артисти- Джак Катлинг, Матю Лък Галпин и Дейвид Стърн от Parlour Collective, чийто филм From One Place, Another е част от програмата.
В съботната вечер на 17 май, отново в Кино Влайкова, ще преживеем няколко автопортрета, вглеждащи се навътре, към ядрото на човешките същества. А също и портрети на хора, избрали съзиданието пред разрушението – фотограф, учен и музикант.
Отново на 17 май ще сте част от Поп-ъп музей на киното – от програмата на Европейска нощ на музеите. Съвместната инициатива на IPFF и Кино Влайкова ще представи изложба на киноафиши на български и световни продукции от 30-те до 80-те години на 20-ти век, осигурени от Регионален исторически музей - Шумен.
Едно от предизвикателствата на петото фестивално издание е форматът "Кино за двама" .
Той е на датите 16-ти и 19-ти май в 4 неконвенционални пространства в София, експериментирайки с начините, по които киното може да бъде възприемано и преживявано. Всяка двойка ще получи възможност да гледа изненадващ филм, а в разговор с фестивалния екип ще търси отговор на въпроса различно ли се разчита киното според спецификата на пространството.
Съпътстващата фестивална програма в София включва и други интригуващи събития, водени от членове на журито и гостуващи артисти: Мембрани на ума: За развиването на неконвенционални пътеки в разказването на истории – уъркшоп с Емилия Плушкота (Полша); Amran’s Bus: видеопроект и представяне на фотокнига на Джерам (Южна Корея); Изследване на научното VR есе: лекция и VR демонстрация на изследователя Шант Байрамян (Нидерландия); Разровени пейзажи – работилница на Parlour Collective (Англия) – част от инициативата Европейска нощ на музеите.
По темата слушайте в интервюто на Иван Русланов с Ана - Мария Сотирова и Евгения Танева в "Понеделник вечер