Това коментира пред БНР Мариян Карагьозов от Института по балканистика при БАН, който е бивш кореспондент на БНР в Турция.
Към момента пряка среща между тях е слабо вероятна – както заради причини, зависещи от Москва, така и поради такива, свързани с Киев, смята той.
"Съставът на руската делегацията в момента е адекватен – това е добро ниво за комуникация с най-висшите ешелони, но не и твърде високо, защото този състав на делегациите служи като буфер, ако има някаква издънка", обясни журналистът и академичен изследовател.
"Това е в полза на преговорите – да не се скача веднага на най-високите нива."
Пред двореца "Долмабахче" цялата световна преса бе в очакване някой нещо да съобщи, отбеляза той.
Отново в Истанбул бяха проведени преговори между Германия, Франция и Великобритания от една страна, и Иран от друга. Освен преговорите между САЩ и Иран, точно Истанбул беше избран за площадка на преговорите между европейците и иранците, посочи Карагьозов. По думите му, Истанбул се превръща в пресечна точка.
Ако си послужим с думите на Марк Твен, слуховете за смъртта на руско-турските отношения са преувеличени, след като президентът Путин избра отново Турция за преговори, въпреки че предишният кръг от преговори с американската страна се проведе в Саудитска Арабия. Украинският външен министър пък е бил посланик в Анкара, допълни той.
Разпускането на ПКК е голямата новина за Турция, касае всеки турчин, подчерта още журналистът.
След вдигането на санкциите срещу Сирия Турция като съседна страна ще може да се възползва от икономически и търговски възможности, отчита Мариян Карагьозов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.