Пари за това бяха отпуснати и заложени в бюджета за 2025 година. Те са в размер на 5 милиона лева.
Представителите на пациентските организации призоваха своя представител в Надзорния съвет на НЗОК да не подписва подготвения анекс.
"Това е нещо, за което настоявахме многократно. Предлагали сме проекти на такава амбулаторна процедура.
Преди приемането на Закона за бюджета на НЗОК за 2025 -та година се отказваше с аргумент, че няма пари. След като се прие бюджет, се каза: "Ама ние нямаме конкретни изисквания. Не може да гледаме амбулаторна процедура". Винаги имаше някакво извинение.
Това означава, че една огромна част от пациентите с онкологични заболявания са дискриминирани. За тях тази диагностика не се заплаща. А от нея зависи ефективността на тяхното лечение и продължителността на техния живот.
Всяка диагностична дейност, за да може да се извършва, трябва да има амбулаторна процедура в Националния рамков договор, в която да са записани условия за включване, заболявания, контрол. Всичко се разписва в амбулаторната процедура.
Предпоставка да има такава в Националния рамков договор беше създадена нормативно от Министерството на здравеопазването - тази амбулаторна порцедура беше включена в наредбата за основния пакет.
По някакви причини, най-вече поради абсолютно резистиране по темата от ръководството на БЛС, това не се случва, коете е изненада за пациентите. Ръководството на БЛС отказа да разговаря по тази тема при преговорите.
Тези 5 млн. лева не са отпуснати за дейности по амбулаторна процедура. Те бяха заложени при приемане на бюджета в раздел "Медицински изделия". Това за мен е малко хвърляне на прах в очите.
В момента е невъзможно тези средства да бъдат усвоени, защото има ред, по който се регистрират медицински изделия по Наредба 7. Срокът за регистрация беше до 31 март. В този срок няма регистрирани медицински изделия за биомаркерна диагностика. Това значи, че за тази година, тези 5 милиона няма да бъдат усвоени. Те ще бъдат прехвърлени в общия разход за медицински изделия.
НЗОК заплаща скъпоструваща терапия, но стъпката, за да се стигне до нея не се заплаща и не се прави. Кой гарантира, че изразходването на средства за скъпоструващо лечение е ефективно и от гледна точка на разхода на Касата, и от гледна точка на здравето на пациента?!"
Адв. Силвия Величкова ще се съобрази с искането на пациентските организации да не се подписва този анекс.
"Дълбоко съм убедена, че не е редно да се подпише в този случай. Но ако други членове на Надзорния съвет не чуят този апел, вероятно анексът ще бъде подписан във вида, в който е предложен".
При добро желание анексът може да бъде включен винаги, отбеляза още тя в предаването "Преди всички".
"Продължаваме тази битка. Зад нея стоят здравето и живота на много хора".
Адв. Величкова коментира и решението на Върховния административен съд да отмени решение от януари 2015 година на Надзорния съвет на Здравната каса, с което бяха определени лимитите на болниците за 2015 година.
"Това решение е вътрешно противоречиво в голяма степен. То отмени част от разпоредбите, но остави в сила други, които препращат към отменените. Опасявам се, че може да създаде по-скоро проблем в практиката.
Изводите, че не трябва да има ограничаване на пациентите и лимитиране на дейността на лечебните заведения по този начин, бяха очаквани. Просто тази теза не е проведена докрай в съдебното решение".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.