Интервюта на Валерия Николова с Милен Димов и Веселин Калановски в предаването ''Хоризонт до обед''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
"Хвърляме ръкавицата точно към експерите, защото нашата работа до голяма степен е просто да сезираме и да кажем, че има проблем. Първото и най-важно нещо, което трябва да се случи, е да се отвори широка обществена дискусия по темата, в която експертите да влязат с цялата си експертиза".
Това заяви пред БНР Милен Димов, който е родител и заедно със съпругата си повдигнаха публично темата за локалите и агресията сред младежите. Подготвят и голяма информационна кампания, насочена към деца, родители и институции.
"Информационната кампания е само началото на един вероятно дълъг процес, но който всички ние като общество и като общност трябва да го извървим. Ако не започнем тази първа крачка, всичко се обезсмисля по-нататък. Кампанията е за да сезира обществеността с мащаба на този проблем и с неговата значимост. Ако ние не осъзнаем, че имаме много сериозна грижа с нашите деца, ние просто може би няма да го поставим на правилното място. Кампанията е важна, за да отвори очите на хората, че този проблем съществува и да каже, че е разрешим, но зависи от всички нас".
По думите му кампанията ще се таргерира в 3 посоки - децата и тийнейджърите в техните канали, в които те споделят - Инстаграм и Тик-ток основно, другата е родители и общество, а третата - институциите. Според него без взаимодействие между обществото и институциите няма как да се случат нещата.
Първата инициатива ще е протест на 31 май в центъра на София, обяви Димов и изрази надежда да се присъединят много хора.
Според него думата на училището ще бъде много важна за решаване на проблема. Това е живата статистика, обясни той.
"Отваряйки тази обществена дискусия, включвайки експертите, училището и обществото, вярвам, че нещата могат да бъдат поставени по правилния начин и да тръгнем към решаване на този проблем".
По думите му ролята на образованието и училището е фундаментална. Трябва да се изгради връзка между родители - институции и училище, смята Димов. Според него в момента няма алгоритми, които да бъдат приложени на по-голяма база.
Милен Димов изказа мнение, че обществото има непоносимост към това, но големият проблем е, че то се страхува и хората не вярват на институциите до степен, че да подават свободно сигнали:
"Милион пъти хора са подавали сигнали на 112, но това са непродуктивни сигнали. След тях обикновено не се случва почти нищо. /.../ Телефон 112 е вариант, но се оказа, че по-работещ вариант е подаването на писмени сигнали".
Стигаме до големия проблем - страх, изтъкна той и подчерта, че колкото повече хора започнат да споделят и да говорят за този проблем, толкова повече смелост ще имат и другите.
Според него проблемът не е изпуснат:
"Само в местата, където сме разбунили информацията и интереса, вече наблюдаваме оттегляне на тези хора, т.е. те по някакъв начин са респектирани, макар и на повърхностно ниво. Това означава, че те са напълно овладяеми. Ситуацията може да бъде контролируема, но трябва да се предприемат конкретни методични действия, на парче няма как".
Инициативата няма никакъв политически контекст, категоричен бе Милен Димов и добави, че от решаването на този проблем всички имаме интерес. Това е една от малкото теми в българското общество, по която би трябвало да не сме разделени, смята той.
"Не се страхувайте, подавайте сигнали. Говорете с децата си, независимо от коя страна са. Акцентът не трябва да са само пострадалите деца, но и децата, които могат да бъдат спасени. Нашата работа е да не позволим да преминат тънката линия, в която модата вече не е мода, а се превръща в престъпление".
Столичният общински съвет прие декларация за нарастващия проблем с детското насилие, с която се настоява всички компетентни държавни и местни органи да предприемат пакет незабавни действия. Общинският съветник Веселин Калановски подчерта, че декларацията е обединила всички политически сили в Общинския съвет и общинарите са я гласували като родители. Той е категоричен, че по този въпрос не трябва да има политика.
С декларацията се заявява категорично, че не трябва да се допуска децата на София да ходят на училище със страх. По думите му не трябва да има кампанийни мерки, а постоянен контрол.
Според него обаче много по-рано трябваше да се получи тази ответна реакция. Той апелира на 31. май максимално много хора да отидат на протеста и да заявят своята позиция.
"Тези, които прескочат тази тънка граница и преминат към престъпния контингент, са хората, които захранват организираната престъпност. Пресичайки из основи още на тази възраст подобни тенденции, ние режем корените на по-сериозната престъпност, която черпи от там кадри", коментира Калановски.
Той смята, че трябва да се акцентира и на наказателната отговорност.
Според него и училището, и семейството имат определена вина. И призова родителите да говорят с децата си и да упражняват контрол, а институциите - да обърнат внимание на агитките.
"Превенцията е нещо прекрасно, но има моменти, когато тя вече е преминала като въздействие. Тогава трябва да последва наказанието", коментира общинският съветник.
Той е категоричен също, че обществото трябва да заяви позиция. Институциите трябва да си свършат работата преди да се стигне до гражданското недоволство, предупреди Калановски.
Целите интервюта на Валерия Николова с Милен Димов и Веселин Калановски в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.