Резултатът, който гони американската икономика от вдигане на митата, е базиран на грешни сметки. Например, те слагат в калкулациите си ДДС. В САЩ нямат такъв, техният е "данък продажби". ДДС е косвен данък и се връща, а те го смятат като част от себестойността, каза в интервю пред БНР Евгений Кънев, финансист и доктор по икономика.
"И това е един от принципните моменти. А те смятат, че това е причината за прекалено високи тарифите, с които се облагат американските стоки. Има погрешни сметки, средно аритметично изчисляват средната тарифа. Те вземат тарифа, по която Европа взема коли, а най-много се внасят джипове и ако се сметне относителното тегло – рязко пада тарифата от тази, за която казват, че се облагат колите. Когато говорим за тарифите, трябва да се сравняват круши с круши и ябълки с ябълки", настоя Кънев в предаването "12+3".
Той допълни, че няма как в Европа да отпадне ДДС, за да се изпълнят исканията на американската страна.
Финансистът обясни, че дефицитът на САЩ на практика се дължи на това, че не произвежда стоки с по-ниска добавена стойност:
"Американската икономика се преструктурира през последните 20 години и се специализира със стоки с по-висока добавена стойност. И като се качват заплатите и става неизгодно да се произвеждат стоки с ниска добавена стойност. Такава е структурата на икономиката на САЩ, че няма как да ги произвежда, но тя произвежда услуги – консултантски, финансови, IT услуги, които са с много по-висока добавена стойност. И затова има натиск да паднат ограниченията на тези услуги, каквито например ЕС налага".
Според него умната стратегия срещу митата на Тръмп е асиметричната:
"Да ударим тези щати като предния път през 2018 г. или да вдигнем митата и данъците за информационни технологии, което ще удари кръга около Тръмп. Или пазара за обществени поръчки, защото американците са запазили пазара си, там е трудно да участваш. Така и Европа може да удари американците, които имат голям интерес към нашия пазар на услуги".
Кънев посочи, че митата са геополитически инструмент и се използва за притискане.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.