Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Централните банки увеличават златните си запаси за сметка на доларовите резерви

Централните банки по света очакват златните запаси като дял от резервите им да се увеличат през следващите пет години, като същевременно очакват резервите им в долари да намалеят, показа проучване на Световния златен съвет (WGC), предават Ройтерс и Блумбърг.

Търсенето на злато от централните банки се е увеличило значително през последните три години, въпреки ценовото му покачване до все по-рекордни нива. То достигна исторически максимум от около 3500 долара за унция през април тази година, което е с 95% повече от цента на благородния метал през февруари 2022 г., когато Русия нахлу в Украйна.

Седемдесет и три централни банки отговориха на проучването на WGC и агенция YouGov, проведено между 25 февруари и 20 май, като 76% от тях очакват златните им запаси да бъдат по-високи след пет години в сравнение с 69% на това мнение през миналата година. В рамките на нито следващите 12 месеца, 43% от тях очакват да разполагат с по-големи техни валутни резерви спрямо 29% с подобно мнение година по-рано. Нито една от анкетираните банки не очаква намаляване на златните си резерви в 12-месечен период.

В същото време близо три четвърти от анкетираните очакват резервите на централните банки, деноминирани в долари, да намалеят след пет години в сравнение с 62% на подобно мнение миналата година.

"Представянето на златото по време на криза, диверсификацията на портфолиото и хеджирането на инфлацията са някои от ключовите теми, които движат плановете за натрупване на повече златни запаси през следващата година", отбелязва WGC.

Според Световния златен съвет, централните банки са натрупали повече от 1000 метрични тона злато през всяка от последните три години, като това представлява значително увеличение спрямо средното ниво от 400-500 тона през предходното десетилетие.

"Това забележително ускорение на темпа на натрупване се случва на фона на геополитическа и икономическа несигурност", каза WGC.

Рекордните 95% от анкетираните смятат, че златните резерви на централните банки ще се увеличат през следващите 12 месеца, в сравнение с 81% с подобно мените през 2024 г., като проучването на WGC също така показа, че Английската централна банка остава най-популярното място за техните златни резерви.

Потенциалните търговски конфликти и митнически тарифи са посочени от 59% от централните банки в проучването като свързани с управлението на техните резерви.

"По-голям процент от тях идват от развиващите се пазари и развиващите се икономики, а именно 69%, отколкото от респондентите от развитите икономики - 40%", заяви съветът.

Централните банки са един от най-важните двигатели на дългосрочното възходящо рали на златото, което доведе до почти удвояване на цените от края на 2022 г. насам. Темпото на покупки се удвои след нахлуването в Украйна, когато замразяването на голяма част от валутните резерви на Русия подчерта привлекателността на златото като резервен актив.

През днешната търговия цената на златото консолидира малко под 3400 долара за тройунция, тъй като продължаващото военно напрежение в Близкия изток засили търсенето на сигурни активи-убежища. През миналата седмица златото поскъпна с близо 4% след началото на военна кампания на Израел срещу Иран, което предизвиква опасения от конфликт в целия регион и добави нов тласък към възходящото рали, породено от заплахата за световния икономически растеж от агресивната тарифна програма на Тръмп.

В понеделник цената на кюлчетата падна с 1,4%, отбелязвайки най-големия си еднодневен спад в рамките на месец, на фона на съобщения, че Иран се стреми да деескалира военните действия с Израел и е готов да възобнови ядрените преговори със САЩ, стига Вашингтон да не се присъедини към израелските атаки.

Днес тези надежди обаче сякаш се изпариха и златото се търгува малко под вчерашния връх около 3462 долара с поглед към историческия пик около 3500 долара за тройунция, достигнат на 22-ри април тази година.

Графика на златото (в долари за тройуниця)


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна