Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Олексий Мелник: Срещу всеки 30 прехващача, които Тръмп задържи, 15 руски ракети ще достигнат целите си

Надежден партньор ли е Америка на Тръмп? Питайте украинците

Серхий Кузан: Руският терор ще расте, ще ни се наложи да свикваме с тази мисъл

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Решението на Вашингтон да спре доставките на боеприпаси за Украйна бе обявено изневиделица в сряда.  Действията на Доналд Тръмп и администрацията му от тази седмица са изобличаващи. Спрените доставки са от ключово значение не само за отбраната на фронта, но най-вече за отразяването на все по-интензивните руски въздушни удари над Киев и над други украински градове.

Независимо от съгласието на Европа да увеличи разходите си за отбрана до 5 процента от БВП, независимо от съгласието на Киев да предостави на Съединените щати приоритетен достъп до полезните изкопаеми, независимо от всички отстъпки и ласкателства, Тръмп продължава да забива ножа все по-дълбоко в гърба на Украйна, а и на Европа, защото Украйна е на предната линия на отбраната ни.

Защо? Защото това е по-лесно, отколкото да накаже Путин. Цената на тази политика ще плащат преди всичко обикновените украинци. С живота си.

Експерти от Киев коментираха пред БНР това, което Украйна преживя тази седмица. 

Самият факт, че оръжейната помощ от Америка е спряна, е изненада за малко украинци.

"Не ни е за първи път - имаше такива прекъсвания и през есента на 2022 година след победите ни при Херсон и Харков, и след контранастъплението ни от лятото на 23-та година. Тогава САЩ прекратиха всякаква помощ за повече от половин година. За кратко спряха помощта и тази зима след идването на Тръмп. За мен най-значимото съкращение на военната помощ бе при Байдън. Тогава тя бе прекъсната за половин година. Тогава бяхме много по-слабо подготвени за подобно развитие и загубихме и Авдеевка и цялата територия на Донецка област почти до Покровск, които сега са окупирани. В сравнение с предишните случаи, сега сме по-добре подготвени, защото военната ни индустрия се разрасна," казва Серхий Кузан - председател на Украинския център за сигурност и сътрудничество.

За съжаление, усещането на ножа, опрян в гърба, не ни е чуждо, но всеки път успява да ни изненада, казва Олексий Мелник от Центъра Разумков в Киев. Той сочи решението на Пентагона да спре доставянето на 30 ракети ПАК-3 за зенитно-ракетните комплекси "Пейтриът":

"Пейтриът" е чисто отбранителна система. Много рядко се използва на фронтовата линия. Основното й предназначение е да брани Киев и други градове от руските балистични ракети. За съжаление, благонадеждна алтернатива няма. За да прехванат една балистична ракета нашите военни се нуждаят от поне две ракети-прехващачи. Когато Тръмп откаже доставката на 30 прехващача, това означава, че поне 15 руски балистични ракети ще достигнат своите цели. Сметката е проста. И цената на тези решения на разни американски бюрократи са ранени хора, унищожени жилища, железници, пътища."

"От първите дни на войната Украйна се бори с числено и материално по-силен враг. Днес страната има запаси от боеприпаси, собствено производство и партньори в Европа, но решението на Тръмп да спре хиляди снаряди за тежката артилерия и прецизни боеприпаси за РСЗО в момент, когато в Донбас руските щурмови отряди заграждат Покровск и наближават Константиновка от три страни, неизбежно ще е отслаби отбраната", допълва Мелник. 

Обяснението на Пентагона, че трябва да се погрижи за собствения си арсенал, не убеждава и Серхий Кузан:

"Ние използваме старо въоръжение. Доставките му за нас по никакъв начин не влияят на боеспособността на американците. И "Пейтриът" датират от 80-те години на миналия век - те изобщо не са нещо ново. Затова не мисля, че си заслужава да обръщаме внимание на обясненията от Белия дом."

А Олексий Мелник пита:

"Въпросът е дали всички тези приказки, че, видите ли, и ние имаме нужда от тези оръжия не са просто оправдание за едно политическо решение. Броят на снарядите и ракетите, чиято доставка бе спряна, честно казано не е от съществено за армията на Съединените щати. Това е още едно потвърждение, че възгледите на Тръмп за мирното решение в Украйна се разминават с възгледите на украинците и европейците."

Тези възгледи диктуват на американския президент да ухажва руския за сметка на Киев, обяснява Кузан:

"Целият свят си дава сметка, че това решение, взето и обявено непосредствено преди разговора между двамата президенти, е реверанс към Путин. Защото Путин изискваше именно прекратяване на оръжейната помощ за Киев (като условие за примирие). Ако Америка наистина си е мислила, че с този жест ще предразположи Путин за преговори, то стратегията й е абсолютно сбъркана. Защото - както показа бомбардировката над Киев в четвъртък срещу петък - Путин възприема всякакви такива жестове като признаци на слабост."

"Някои от чиновниците в Пентагона може и да са си мислили, че прави реверанс на Путин. Дори обаче и да не са си мислили така, Путин пак разчете спирането на оръжейните доставки като покана за нова агресия."

В опит да си обясним поведението на настоящата администрация във Вашингтон е хубаво да отчитаме факта, че американската оръжейна индустрия в редица отношения не е в състояние да смогне да задоволи нуждите на украинската армия и да попълни собствените запаси на САЩ. Но, ако не друго, приемането на "Големия красив закон" тази седмица доказа още веднъж огромното влияние, на което Тръмп се радва в настоящия Конгрес. Заприщването на законодателните инициативи в полза на Киев досега няма как да се обясни иначе, освен с това влияние. 

Дипломатическите ходове на лидера на свободния свят са още по-прозрачни за Олексий Мелник:

"Трябва просто да свържем точките като в онази занимателна игра. Ден преди телефонния разговор с Путин Тръмп взе решението да отложи доставките на оръжие. В четвъртък вечерта последва разговорът с Путин и веднага, едва ли не на минутата, Путин започна най-масираната въздушна атака по украинската столица. Това буди основателни опасения за благонадеждността на настоящата администрация във Вашингтон като наш партньор."

След разговора с Путин, вчера Тръмп разговаря и с Володимир Зеленски. 

"Споразумяхме се да работим заедно за засилване на отбраната на нашето небе," отчете украинският президент.

Но управляващите в Киев не бива да хранят илюзии, че такова споразумение ще донесе практически ползи на Украйна, смята Олексий Мелник:

"Президентът Зеленски имаше много "приятна" среща с Тръмп в кулоарите на конференцията на НАТО в Хага. Съобщено бе, че са постигнали съгласие по много въпроси, включително и за зенитните системи. А какво се случи седмица по-късно? Тръмп доказва отново и отново, че никакви договорености и ангажименти нямат шансове да просъществуват дълго. Във всеки един момент може да си смени намеренията."

При тази изменчивост на основния си партньор, може ли Украйна да се надява, че ще отстои на руските атаки и най-вече на въздушните удари? 

През юни страната даде десетки жертви от мирното население. При голямото нападение в края на миналата седмица противовъздушната отбрана обезвреди 475 дрона, но пропусна 22 от общо 60 ракети. Други 9 ракети и 63 дрона я пробиха в нощта на четвъртък срещу петък. 

Олексий Мелник, който е подполковник от запаса на военновъздушните сили, смята, че ще е прибързано и преувеличено да твърдим, че Украйна е загубила въздушната битка. Сочи стихналата наскоро война в Близкия изток. В нея Израел доби пълно господство над небето на Иран още на първия ден, докато Русия при цялата си мощ продължава вече три години да се мъчи да постигне същото с Украйна.

Все пак и Мелник не може да отрече негативната за Киев тенденция от последно време:

"През последния месец 14 процента от руските дронове достигнаха целите си. Другите бяха свалени или неутрализирани със средствата за радио-електронна борба. Преди шест месеца само 3 процента от тях достигаха целите си. Негативната тенденция е ясна, но не мисля, че е необратима. Защото предстои увеличение в производството на украински дронове-прехващачи, специално пригодени за борба с Шахедите. За съжаление, това няма да се случи утре. Говори се за три месеца. Но преимуществото на руснаците е само временно."

Разбираемо, ефективността на украинската отбрана срещу крилатите ракети е по-слаба, а срещу балистичните ситуацията е много лоша, заради технологичните предизвикателства.

 "За съжаление няма с какво да заменим прехващачите за Пейтриът. Има обаче алтернативи за това как да се сдобием с тях. Ако Съединените щати не ги предоставят даром, Украйна е готова да ги плати. Въпросът е само да намерим пари и начин да ги купим от Вашингтон", коментира Мелник.

Факторът "време" също е от значение, и то решаващо за живота на много украинци. Според най-новия доклад на Върховния комисар на ООН по правата на човека близо хиляда са загубили живота си от миналия декември до края на май тази година - с 37 процента повече от същия период преди година. Тръмп обича да изтъква, че това е войната на Байдън. Но с всеки изминал месец от новия му мандат и с всяко следващо решение като това от тази седмица, тя все повече се превръща и в негова.

В Украйна вече се адаптират към тази реалност казва Серхий Кузан:

"Няма как да заменим противобалистичните ракети ПАК-3. Няма как да заменим и някои други видове ракетно въоръжение, което ни доставят Съединените щати. Ще ни се наложи да преразпределяме оскъдните запаси от това, с което разполагаме днес, така че да отбраняваме на първо място военните обекти, а след това цивилните. Ще трябва да свикнем с тази мисъл и да се запасим с твърдост."

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени