По тази причина от браншовата камара настоява за затягане на режима за издаване "зелени картончета". Целта е да се ограничат нелоялните търговски практики и да се защити българското земеделско производство.
"Всеки земеделски производител доказва, че определена продукция е негова със "зелено картонче". Първата стъпка е да се регистрираш в областните служби по земеделие. Издава се идентификационен номер. Много търговци се регистрират като земеделски производители, за да получат тази легитимация. Наемат едва 500 квадрата земя, а продават на пазарите десетки тонове продукция като земеделска".
Стоката им обаче често влиза в страната през нелегални канали, обясни Цеков.
От години апелираме за прекратяване на тази схема, отбеляза той в предаването "Преди всички".
"Но явно има интереси, които са по-дълбоки".
В Министерството на икономиката вече осъзнаха тежестта на този процес, обясни съпредседателят на Българската аграрна камара.
"Първо трябва да се засили контролът. Да бъде регистрирана продукцията, да се проследява какво е продадено, да има и задължителна регистрация с касов апарат.
Заради липсата на коопериране и обединение се стига до тази ситуация, при която сме почти в безизходица. Малките производители остават някак в сивия сектор. Въртим се в един омагьосан кръг".
Цветан Цеков коментира Законопроектът за агрохранителната верига.
"Когато това нещо влезе в сила, цените ще се намалят, няма да бъдат увеличени. Нека да има правила, които да се спазват".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.