Кога е основано еврото и през какви сътресения преминава то? Как се развива българската финансова история паралелно с еврото и кога реално започва интеграцията на България в еврозоната?
С ниско доверие към институциите и високо ниво на скептицизъм България очаква няколко финални гласувания, за да се поздрави с приемането на еврото от 1 януари догодина.
В архива на АР се пазят кадри от нощта на 1 януари 2002 година в Италия. Освен идването на Нова година всички на площада празнуват и въвеждането на еврото. Това се случва по площадите общо на 12 държави, които първи преминават към единната европейска валута.
През 1992 година е приет Договорът от Маастрихт. Французите гласуват на референдум за него, а не за самото приемане на еврото. Чрез допитване до народа Швеция и Дания решават да запазят националните си валути, но стават част от ERM 2 – валутния механизъм, който подготвя дадена държава за еврото. Тук често го наричаме "чакалнята" за еврозоната, но това не е период на изчакване, а на интензивна работа.
На 10 юли 2020 година, в разгара на Ковид пандемията и масови протести срещу правителството – третото с премиер Бойко Борисов, България отбеляза своята първа решителна крачка към въвеждането на еврото. Според управителя на БНБ Димитър Радев и думите му тогава, това е исторически акт, който дава на България тежест, каквато не е имала при решаването на европейските дела.
Проектът за въвеждането на единна валута датира още от 70-те години, а за общото европейско бюджетиране се използва ЕКЮ – кошница от най-силните европейски валути. За първи път еврото започва да се използва за европейския бюджет през 1999-та. Три години по-късно – 2002 влиза в обращение и бързо се утвърждава като обща и стабилна валута. Разбира се, това не гарантира безоблачно бъдеще.
"Със сигурност направих грешки", казва Дик Фълд, бившият изпълнителен директор на Лемън Брадърс – емблематичният банков фалит в Съединените щати, който постави началото на глобалната финансова криза 2008-2009 година. У нас опашките се извиха пред една търговска банка с българска собственост заради слух за предстоящ фалит, отречен и от ръководството ѝ, и от БНБ.
Голямата финансова криза за еврозоната е сериозен удар, но истинският шок настъпва през 2012 година. Италия, Испания и Гърция се превърнаха в символ на избегнатата катастрофа на общия европейски валутен проект. Тогава пазарите полудяха.
"В рамките на нашия мандат Европейската централна банка е готова да направи каквото е необходимо, за да запази еврото. И, повярвайте ми, то ще бъде достатъчно", заяви тогава управителят на Европейската централна банка Марио Драги, или Супер Марио, както го наричат във финансовите среди.
Най-близо до нас е Гърция, а дълговата й криза постави под въпрос оставането й в еврозоната. Нали помните думата "Грекзит"?
"Когато хората мислят за членството на Гърция в еврозоната, мислят само за спасителните програми. Вижте ни сега! В крайна сметка спечелихме битката", отбелязва Елиас Спиритуниас, изпълнителен директор на Американо-гръцката търговска камара. Според него не е правилно да се сравняваме с Гърция и гръцката криза, тъй като вината за нея е на гръцките политици и няма нищо общо с влизането в еврозоната.
Всички помним 1997 година и хиперинфлацията. Германия, към чиято дойче марка бяхме привързани през първите две години на паричния съвет, е сред първите държави, въвели еврото. Валутният борд гарантира стриктни финанси, но не ни опази от банков колапс през 2014 година.
КТБ не е фалирала банка, каза тогавашният управител на БНБ Иван Искров, когато Корпоративна търговска банка бе поставена под специален надзор. Няколко дни по-късно обаче имаше доста разкрития, а историята оттук нататък всички я знаем. Опашки, възстановяване на гарантираните влогове и няколко етапа на плащания към по-големите кредитори. Последваха и законови промени.
Между другото, в еврозоната също има сериозно развитие на надзорните и защитни механизми след опита от 2012 година. Затова ще се върнем към друг много труден момент за цяла Европа – Ковид-19. Икономиките бяха почти блокирани, а огромните парични стимули на правителствата доведоха до прекомерна инфлация. Войната на Русия срещу Украйна също – най-вече по линия на високите енергийни цени и несигурността.
"Руската инвазия в Украйна е вододел за Европа. Управителният съвет изказва пълната си подкрепа за украинците", каза на първата пресконференция след началото на пълномащабната война Кристин Лагард, която и в момента ръководи ЕЦБ. Инфлацията продължи да галопира, но бавно и полека с монетарната политика на ЕЦБ тя вече в разумни граници. През 2023 година Хърватия стана 20-ият член на еврозоната, а опитът й споделя бизнесдамата Андреа Доко Желюшич.
Куната бе символ на нашата независимост и не беше лесно да се откажем. Сантименталната стойност е много висока за всички хървати, но надделя практичността, разказва тя.
А какво да кажем за инфлацията? Андреа е със страхотна прическа, но е платила повече във фризьорския салон. Там заедно с малки кафенета или обекти за продажба на сладолед е имало опит за спекула, но потребителска асоциация е наета да подава сигнали. Проверяват и малки, и големи обекти, проблемът е овладян.
А ако не влезем в еврозоната от догодина? Рискът е продължаваща маргинализация на страната в политическата и икономическата периферия на Европа. След като Европейската комисия и Европейската централна банка дадоха положителни оценки за готовността ни да въведем еврото, България е напълно готова за еврозоната, смята управителят на БНБ Димитър Радев.