Специализанти по медицина и представители на здравните власти поставиха начало на преговорите за решаване на проблемите в сектор здравеопазване – какви са акцентите от първата проведена разказва в Lege Artis Кристиян Райчев, председател на Асоциацията на студентите по медицина в България за София и част от инициативния комитет "Бъдеще в България".
"Има политическа воля за промени в Наредба № 1 от 2015 година за провеждане на специализации. Не можем да кажем със сигурност, че навсякъде конкурсите са непрозрачни, но навлизане на единен конкурс по система от Западна Европа ще направи процеса със сигурност по-прозрачен", заявява Райчев.
Планът, който специализантите ще предложат за обсъждане от работната група на МЗ, предвижда специализантите да имат право да бъдат изпълнители на клинични пътеки. Това би представлявало допълнителен финансов стимул, пояснява Райчев.
Друга идея е въвеждането на централизиран изпит за всяка специалност. Участниците, които се представят най-добре, получават право на избор на лечебно заведение за специализация, като възможните места може да се обявяват два месеца по-рано.
Райчев изразява надеждата, че до края на юли най-важните решения ще бъдат взети.
"Настояваме заплатата на лекар без специалност да бъде равна на 150 % от средата работна. Всички останали изисквания – качество на обучение, зачисляване на специализации, контрол на дейностите по време на специализацията – спадат към Наредба № 1", казва Райчев.
Чуйте повече по темата в звуковия файл: