Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Георги Лозанов: В Украйна дават живи жертви на хибридната война, а в България – ментални

| Интервю
Георги Лозанов
Снимка: Добрина Карамболова

Млади хора у нас са проруски привърженици и сериозно хейтят либералната демокрация и европейския път на България, защото не познават историята, посочи културологът проф. Георги Лозанов, който отдава това на пропуски и в родното образование.

"Образованието беше целенасочено чистено въобще от тази тематика. Отделни хора по нещо разказваха за онова време и съпротивата. Ако попитате младите хора, кои са горяните, не могат да кажат. А горяните се въведоха в публичната среда като тема от филм на Наско Киряков, ключов като гражданска позиция в българското кино. А горяните е най-голямото антикомунистическо въстание, чиято жертва после са дядовците и прадядовците на тези млади, които сега не се интересуват", коментира в интервю пред БНР проф. Лозанов.

Според него има парадокс, че колкото повече живееш в уреден свят, каквато е либералната демокрация, толкова по-лесно ти е да заставаш в критични пози срещу нея, а "я стимулира тази публична критичност, а ти даваш израз на хейтърски емоции".

"Ето влязохме в еврозоната и ако не ни мине историческа котка път, от 1 януари ще бъдем с евро. Копейките се заканват да изкарат България от еврозоната. И нещо друго – този евроатлантизъм стана негативно нарицателно, поради това, че хора, които бяха санкционирани за корупция, се наложиха като негови ключови представители. Хората, които реално допринесоха за европейския ни път и евроатлантическия, в момента са подложени на изтриване от политическата карта – партиите в дясно", смята проф. Лозанов.

За пример той посочи ареста на кмета на Варна.

"Нещо е свързано с избирателност – кога се задвижва репресивния апарат на държавата и кога бездейства? Най-големият проблем в България е разделението на изпълнителната от съдебната власт. Защото ти можеш да използваш репресивния апарат на държавата да преследва престъпниците, но можеш да го настроиш, така че сам да върши престъпление. И затова трябва да бъде граждански следен. След 2020 г. не чувам достатъчно граждански гласове", отбеляза той.

Професор Лозанов обясни, че ако преди 30 г. хората в България се радваха, че тръгваме към този европейски път, то сега има отчаяни жертви на хибридната война.

"В Украйна дават живи жертви, а в България се дават ментални жертви", каза той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна