Изцяло политическо изпълнение – така д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна, определи програмата на здравните власти по която два антибиотика за домашно лечение на деца до седемгодишна възраст ще бъдат заплащани от Националната здравноосигурителна каса.
"Популизмът в здравеопазването е неуместен и може да бъде опасен. Начинът, по който ни беше сервирано това изпълнение, може да доведе до проблеми в дългосрочен план. Наистина има необходимост от безплатни лекарства за малките деца, но не точно от антибиотици".
Той обясни, че лекарите се борят за намаляване на употребата им, за да не се стига до антибиотична резистентност.
"Познавайки народопсихологията на средния българин, сега ще бъдем подложени на страхотен натиск от майките да изписваме безплатни лекарства. В случая - антибиотик".
Той посочи и още една слабост на програмата:
"Конкретният антибиотик, който към днешна дата е включен в списъка, категорично не е първи избор при малки деца. До момента на стартиране на програмата наши експерти от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари не бяха поканени за активно участие в работната група по създаването ѝ".
При малките деца основните инфекции са вирусни, а не бактериални и въобще няма нужда от антибиотик, разясни още д-р Христов в предаването "Преди всички".
"Но програмата не е стартирала реално. Не са ясни още критериите, на които трябва да отговаря един пациент. В момента има работна група, която ще ги формулира. Нашите експерти вече са поканени. Остава да бъдат чути, защото и там могат да бъдат направени големи бели".
Трябва да бъдат посочени критерии в писмен вид за изписване на антибиотици въобще, подчерта д-р Христов.
Той добави, че в програмата могат да бъдат включени и други препарати, които да са полезни за децата.
"На първо място - профилактичните ваксини".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.