Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Канализацията в Столипиново ще продължи да пълни мазетата с мръсна вода

22 сгради в пловдивския квартал "Столипиново" са с наводнени мазета и имат нужда от подмяна на канализацията. Това стана ясно на днешната сесия на Общинския съвет, докато се обсъждаше предложението на групата на „Браво Пловдив“ за изготвяне на проекти за ремонт или реконструкция на сградните водопроводни и канализационни инсталации в блоковете на улиците „Сокол“, „Батак“ и „Елба.  

Предложението, което обхваща 34 входа в "Столипиново", доведе до множество дебати за ситуацията в мултиетническия квартал, но накрая не беше прието. В рамките на дебата зам.-кметът по строителството и общинската собственост Хакъ Сакъбов изнесе данни за цялостната ситуация в квартала.

Според него цялата проблемна зона е обследвана от район „Източен“, като е установено, че става дума за общо 106 входа. В тях апартаментите са 2491, от тях 1504 са общински.

„Въпросът е какви действия трябва да се предприемат.  Основният проблем са по-скоро сградни отклонения и връзването им към общата канализация. Избите са пълни с какво ли не. За да  пристъпим към обследване на ситуацията трябва да ги почистим“, посочи Хакъбов. 

От район "Източен" са направили през 2023 година количествено- стойностна сметка за почистване на мазетата на тези 22 блока, като сумата според Сакъбов тогава е била 2 029 000 лева, а сега ще възлезе на почти 2 400 000 лева. 

Направени бяха различни предложения от групите в Общинския съвет. Веселин Маневски от ГЕРБ предложи да бъде почистен  само един вход, за да се види колко ще струва това, а арх. Костадин Палазов от БСП беше на мнение, че е необходимо цялостно конструктивно обследване на сградите, тъй като вероятно те ще се окажат компрометирани. 

Кметът Костадин Димитров предложи да се кандидатства пред МРРБ за сума за отводняване на мазетата, но всичко това не се прие. Въпреки това дебатът показа тежката ситуация в Столипиново, коментираха след сесията съветници. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна