61 са лекарите-специализанти, които работят и учат в Университетската държавна болница "Канев" в Русе. Ще сме още по-точни в данните и ще кажем, че младите хора са от първия до последния етаж на болницата.
Специализанти има по следните специалности по азбучен ред: анестезиология, акушерство и гинекология, вътрешни болести, гастроентерология, детска хирургия, ендокринология, инфекциозни болести, кардиология, микробиология, неврология, неврохирургия, образна диагностика, ортопедия, очни болести, педиатрия, пластична и възстановителна хирургия, съдова хирургия, ушни, носни и гърлени болести, урология, рехабилитация и хирургия. Не си плащат. На тях им плащат, защото работят, влагат се сърцато, учат се, а и така е редно.
Една от дефицитните специалности в национален мащаб е педиатрията. В детското отделение на болница "Канев" работят шестима специализанти. С тях се срещаме във времето преди първата смяна да си тръгне и да застъпи втората. В този ден сме с д-р Гергана Иванова, д-р Явор Василев, д-р Йордан Славов, д-р Нергиз Османова, д-р Йоана Гвоздейкова и д-р Десислава Георгиева, за да споделят опита си. Как са избрали Русе, защо тук, защо тази специалност и как се чувстват.
Тези късметлии, както сами се нарекоха, са се "гонили" в годините и курсовете в университета, за да се съберат на седмия етаж на болницата в Русе. Най-младите са родени през 1999 г и за повечето Русе не е роден град.
В другия кабинет е другата страна - на началника, чиято е отговорността както за успехите на младите колеги, така и за грешките им. Доц. Ева Цонкова е завеждащ педиатрията и има основна заслуга за привличането на специализанти. Опитът й може да е полезен.
Знаем добре, че добрата новина не е новина. Тази среща в русенската болница не е новинарска, а информативна. Че има и друго, че има добри примери, и че е хубаво да се добави свеж цвят в картината на българското здравеопазване.
Още по темата слушайте в репортажа на Ася Пенчева за "Рано в неделя".