Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Вълканов: Много лесно това може да се превърне в административен произвол

Риск от по-високи цени при приемане на законопроекта за регулиране на надценките

"Всички държави, които са се опитвали по подобен начин да въведат регулация, регистрират по-висока инфлация, отколкото България"

| Интервю
Чуй новината! Чуй новината:

"Ако приемат законопроекта за таван на надценките, потребителите ще го усетят по джоба си. Има много голям риск цените в магазинната мрежа да се увеличат". 

Това заяви пред БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия.

Законопроектът за агрохранителната верига предвижда Министерският съвет да изготви списък на храните, за които ще има таван на търговските надценки. В него се залага производствена надценка до 20% за преработвателите, надценка до 10% от покупната цена за търговците на едро и до 20% за търговците на дребно с оборот над 20 млн. лева. Предложения по текстовете могат да се правят до 14 юли. 

14 браншови организации вече са изразили своите възражения

"Не само търговците са против законопроекта. За първи път по подобна тема има едно много ясно разбиране от страна на бизнеса по цялата верига на доставките – и земеделски производители, и преработватели, и търговци. Българската стопанска камара също изрази крайно негативно становище.

Този законопроект цели да размести пазарните играчи в бизнеса – както при доставчиците, така и при самите търговци. Много лесно това може да се превърне в административен произвол.

Всички държави, които са се опитвали по подобен начин да въведат регулация – Румъния, Унгария, Хърватия, регистрират по-висока инфлация, отколкото България, в която няма въведени такъв тип мерки", отбеляза Вълканов в предаването "Преди всички".

Николай Вълканов

С новия законопроект се създават стимули за изкуствено покачване на цените още на ниво земеделски производител, обясни той. 

Винаги ще има търговци на пазара на дребно, които ще се опитват да се възползват от дадени обстоятелства, но аз не смятам, че това е обща практика, добави изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия.

Потребителите имат силата да влияят на тези процеси чрез поведението си, отбеляза той. А търговецът има интерес цените да бъдат ниски, защото клиентите му ще са доволни и ще купуват повече, разясни Вълканов.

В етикетирането единственото което се е променило е, че цените вече се изписват и в евро, каза изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия.

"Но не може да се заплаща в евро до 1-ви януари".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.  

По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени