Влизането на България в еврозоната ще постави под много сериозна дисциплина държавната администрация, финансовите институции и банките, каза в интервю пред БНР бившият зам.-министър на икономиката Милен Керемедчиев.
"Този рейтинг, който ни е даден означава, че България влиза в един предсказуем етап на контролирана финансова дисциплина под общото мото на еврозоната. Банковият сектор ще бъде сериозно облекчен, ще се освободят 15 млрд. лв. от банките, насочени към различни проекти и частни инициативи. Рейтингът според мен тепърва ще расте", обясни Керемедчиев.
И посочи, че България в момента има ниска задлъжнялост към БВП:
"Ежегодно се налагат у нас да се вземат заеми и кредити от международни институции и България ще има много по-евтин и дългосрочно изплащане на финансов ресурс, и ще се облекчи задлъжнялостта на държавата".
Керемедчиев предупреди, ние отговаряме на критериите за еврозоната, но има няколко подводни камъни, върху които да се концентрираме. Това са огромните разходи за държавната администрация и разходи, които могат да влошат финансовото състояние на страната ни."
Керемедчиев напомни, че освен всичко България пое ангажимента по "превъоръжи Европа" за вдигане разходите за отбрана с 1% от БВП:
"Това означава допълнително към настоящите разходи да се похарчат 2 млрд. лв. само за отбрана към бюджета на МО. Тези разходи, които допълнително трябва да се направят са първо за сметка на приходите и повторно преглеждане, а и ревизия на съществуващите разходи. Възможно е да се намалят определени пера".
Бившият зам.-министър на икономиката коментира, че в дългосрочен план политиката на Тръмп за налагането на 30% мита на Европа е правилна. А пред ЕС има доста сериозни няколко финансови прегради за преминаване.
"Все още ЕС се справя с последиците от пандемията от Covid-19. ЕС финансира държавите със 700 млрд. евро, но от тях 350 млрд. евро са европейски кредите, които и ние изплащаме към кредиторите следващите 30 години. За "превъоръжи Европа" трябва да се намерят 800 млрд. евро за вдигане на отбранителните способности на държавите, ПВУ - представен от Марио Драги, трябва да вдигне със 700 млрд. евро европейската икономика и около 2,5 трилиона евро са финансовите препятствия на ЕС. И в допълнение, и търговската война със САЩ. Като прибавим и 100 млрд. евро - фонд за подпомагане на войната в Украйна, се изправят пред сериозно предизвикателство европейските икономики".
Керемедчиев смята, че в дългосрочен план икономиката на Европа ще започне да буксува, "защото сме неконкурентоспособни заради високите енергоизточници и може да се вдигнат данъците във всички европейски държави".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.