Книгата "Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика, създадени в периода от 1919 година до днес. По думите на актрисата Мартина Апостолова трудът е "единствено по рода си изследване до този момент в българската литература и кинокритика, хронологична филмотека на задължителните филмови заглавия, описващи битките, неволите, радостите, историята на ЛГБТИ общността в световен мащаб".
Според авторката "Тази книга не е за фоби. Тя е за... както пееше в People Барбра Стрейзънд, за хора, които имат нужда от човек до себе си, за да са заедно. Тази книга е за специалните, чудатите, различните, според определени социални нагласи и нравствени императиви. Тя е за теб и мен, които понякога се страхуваме да покажем чувствата си, защото общественият договор е лицемерен и ако си такъв, какъвто си – оставаш често без работа, встрани от успеха, оставаш самотен, според изискванията на договора.
Тази книга разказва за европейски филми и кинорежисьори, които обръщат внимание на хората със специална идентичност и нетипична сексуална ориентация".
Това не е книга за фоби, за кого е всъщност?
"Тя е за хора, които обичат киното, за широко скроени хора, които не се притесняват да общуват с другите, различните. Хора, които не третират любовта по параметрите на биологията, а по-скоро по начина, по който се развива обществото със своите социални порядки и по който хората би трябвало да живеят, независимо кой какво прави вечер вкъщи в спалнята."
Книгата беше представена на София прайд филм фест преди време, имахте ли притеснения?
"Пътувайки с влака до София, се притеснявах какво ще ми се случи на тази премиера. В Дома на киното тогава директор беше Христо Христозов, който беше и модератор на тази среща. Той каза, че ще има полиция. Нямаше никакви такива хора, които ще ме застрелят, ще ме бият и така нататък, всичко мина много спокойно. Честно казано, публиката беше много добре настроена. После си говорихме, раздавахме автографи, но аз имах този страх да не ми се случи нещо."
Какво се е променило отпреди няколко години до днес и в каква посока?
"Нещата като че ли стават все по-напрегнати, с по голяма агресия и с липса на разбиране на позицията на другия, даже отказ да се вслушаш в аргументите на другия, който не е като теб. И това не е само във връзка с ЛГБТИ общността, а по принцип. Всеки си е сам за себе си в момента, което мен страшно много ме притеснява, защото, ако трябва да решаваме нашите си проблеми, ние трябва да работим заедно във всяка една посока. Това е проблемът – отказ да работим заедно и да се вслушваме в другия."
Цялото интервю с Елица Матеева можете да чуете в звуковия файл.
Елица Матеева е родена във Варна. Завършва театрознание и специализира режисура в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов“. Изявява се като театрален режисьор и драматург, филмов критик. Автор е на книгите "Между киното и театъра“, "Целият свят е…кино!“, "Европейско кино за нетрадиционалисти“, "Манифестът "Догма 95“. "Рефлексии към най-новото българско кино“, както и на редица статии в списанието на СБФД "Кино“, списание "Култура“, Портал "Култура" и сайта kinoto.bg. През 2022 г. има фотографска изложба "Backstage като на кино“. Защитава докторска теза в Нов български университет през 2024 г. и става преподавател по актьорско майсторство, история и теория на киното във филиала на Театрален колеж "Любен Гройс“ в Бургас. Създател и ръководител е на киношкола „Братя Люмиер“ в Общинския детски комплекс във Варна.
Снимки – Елица Матеева