Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Марков: Колкото са средства за пациентите - 5 млрд. лв., още толкова доплащат

| Интервю
Андрей Марков
Снимка: БГНЕС

Проблемът с кадрите в болниците може да се реши с бърза промяна на финансовия модел на системата на здравеопазване, каза в интервю пред БНР управителят на частна болница в София Андрей Марков, който е и член на УС на Българската болнична асоциация. 

"Започнахме тази дейност през 1995 – 1996 г. и замръзна в 2000 г. Оттогава нямаме развитие. След въвеждането на клинични пътеки нормално беше да въведем диагностично-свързаните групи, които отчитат проблеми на пациентите в цялост. Обикновено хората със заболяване страдат от допълнителни заболявания. А сега формално като текст имаме записано, че сме длъжни да лекуваме всички заболявания на пациента по една пътека. Ами, това не се случва", заяви Марков.

Той коментира, че поскъпване на медицинските услуги може да има в цялата система на родното здравеопазване:

"Поскъпване след 1 януари може да бъде регистрирано навсякъде в системата във всичко, но в едни болници по регламентиран начин с обявяване и регламентирано плащане, в повечето се случва нерегламентирано".

Той допълни, че пациентите най-често доплащат на първо място за лекарствени средства, защото статистиката сочи, че разходите за здраве надвишават два пъти публично определените средства.

"Превишаваме публичните средства два пъти и означава, че има дефицит. Другото плащане от пациентите е за методи и практики, който са равностойни на методите в развитите страни, всеки пациент иска най-доброто – консумативи и екипи. И за да се осъществят медицинските практики на високо ниво, се изисква повече средства", заяви управителят на частната болница.

И обясни, че разходите в България, освен 5 млрд. лв., които се заделят и варират 5-6 млрд. лв. в зависимост от годината, същата сума пациентите доплащат в цялата система.

Той заяви, че са против поставянето на таван на цената за избор на екип:

"Всеки таван създава изкуствена среда и среда за манипулации. И такива тавани бяха въведени пред години и те са официална и видима страна и не се спазват. Не казвам, че болницата събира пари, а говорим за плащания и доплащания  - на ръка и под масата, и на четири очи. Колкото повече ограничаваме конкуренцията в системата, толкова повече се получават уродлив практики и грешно възпитаване на поведение".

Марков е убеден, че на практика свободната конкуренция намалява цените. И ако има увеличение след влизане на еврото от 1 януари 2026 г., то ще е в рамките на инфлацията. Ако има тавани, лимити  ограничения, ще се създаде натрупана инфлация, на която ще се изпусне контролът. 

"Тогава ще трябва да решаваме проблемите ден за ден", съветва директорът на частната болница.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени