Свети великомъченик Пантелеймон живял в Никомидия в края на III и началото на IV век и бил придворен лечител, усвоил изкуството на медицината при известния по онова време лекар Ефросин. Рожденото му име било Пантолеон (от гръцки: "лъв във всичко"). Приел кръщение от свещеномъченик Ермолай и новото си име Пантелеймон, в превод от гръцки означава "всемилостив".
Великомъченик Пантелеймон отказал да се поклони на езическите богове, заради което бил подложен на страдания, които с Божията помощ изтърпял без болка. Накрая, по заповед на император Максимиан, бил посечен с меч. Част от мощите на светеца се пазят в прочутия руския манастир "Свети Панталеймон" на Света Гора в Атон.
В манастира, носещ името на свети Панталеймон край Охрид, почиват мощите на чествания днес свети Климент Охридски.
Българската православна църква е възприела да празнува паметта на св. Климент Охридски на именния му ден - 25 ноември, а в деня на неговата смърт - 27 юли, тя чества паметта и на всичките свети Седмочисленици: Кирил, Методий, Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий.
Св. Климент придружавал своите учители, равноапостолните просветители на славянските народи св. св. Кирил и Методий, в Рим, където бил ръкоположен в свещенически сан от римския папа Адриан ІІ. След смъртта на св. Методий, който бил архиепископ на Моравия († 885 г.), немското духовенство изгонило от Моравия апостолите на славянската реч. Тогава св. Климент с някои свои събратя намерил добър прием в родната си България, която вече официално била приела християнството и имала нужда от учители на своя език.
Благоверният цар Борис-Михаил изпратил Климент (886 г.) в югозападната половина на своята обширна държава, в македонската област Кутмичевица с главни градове Девол и Охрид. Там той работил с голяма ревност между новопокръстените българи като учител и свещеник. На събора в Преслав (893 г.) Климент бил избран за "пръв епископ на българския език". От 893 до 906 г. е носил титлата Тивериополски епископ, а от 906 г. до смъртта си е епископ Велички.
Свети Климент неуморно работил 30 години (886 – 916 г.) за утвърждаване на християнската вяра сред българския народ. Обучавал деца и юноши, пишел, превеждал книги от гръцки на български език, съставял проповеди за празници. Основава Охридската книжовна школа. Построява църкви и манастири. Той опростил глаголицата и съставил буквите на тъй наречената "кирилица".
Като си приготвил предварително гроб в основания от него манастир "Св. Пантелеймон", св. Климент починал на 27 юли 916 година. След смъртта му Господ го прославил с благодатни чудеса.
Мощите на светците Горазд и Ангеларий почиват в гр. Берат в Албания, а мощите на свети Наум са в манастира, носещ неговото име, до Охридското езеро.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".