Това обясни пред БНР Димитър Марков, директор на Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията, след като снощи в София се проведе протест с искане за оставката на Борислав Сарафов. Повод за това е възможността Сарафов да остане на поста главен прокурор и в бъдеще, въпреки че на 21 юли изтече максималният 6-месечен срок, в който той можеше да заема тази длъжност.
"Върнахме се назад и това се дължи до известна степен на политическа незрялост на част от субектите в политическата сфера и поредицата необмислени стъпки на законодателно равнище, които вместо да решат проблемите, създадоха допълнителен хаос. Това безвластие, което цари в съдебната власт с изтеклия мандат на ВСС и изтеклите мандати на двама от тримата големи, води до много хаос. А в хаоса е лесно да се прокарват решения, които създават впечатление за липса на безпристрастност и обективност".
Изходът е в това НС да влезе в ролята си на върховен орган в държавата и да избере членовете на ВСС, посочи той в предаването "Преди всички".
"Поради изключителната бързина и необмисленост на промените се създаде този парадокс, при който и Съдийската колегия, и Прокурорската колегия могат да твърдят, че са взели едно юридически издържано решение. Никой не помисли дали не би трябвало в закона да се посочи как ще действат промените спрямо заварените случаи.
На практика, Прокурорската колегия направи безсрочна функцията и. д. главен прокурор, докато не се избере нов, което не си представям как може стане в рамките на следващите няколко месеца".
Посланието към гражданите е, че законодателството у нас дава възможност за превратни тълкувания в зависимост от това кой какъв интерес има, обобщи Марков.
"Това създава правен хаос и изкарва хората на улиците, защото няма предвидимост".
Експертът коментира дали могат да бъдат атакувани всички актове на Сарафов след 21 юли.
"Те ще бъдат атакувани пред съд, който отново ще прилага същия закон и отново ще има възможност да го приложи превратно.
От Нова година насам ние нямаме движение в посока решаване на проблемите с управлението на съдебната власт. Склонен съм да се съглася с тезата, че управляващите могат да протакат процеса дотогава, докогато имат интерес".
Управляващите трябва да имат едно наум, че ако някой ден докладът на ЕК за върховенството на правото е прекалено критичен към България, това би могло да доведе до финансови щети за страната, предупреди Марков.
"Но мина времето, в което можехме да разчитаме единствено на ЕС, за да оправи проблемите в нашата съдебна власт. Време е да проявим отговорност и сами да решим част от тях".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.