Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нараства броят на пожарите в област Кърджали

Нараства броят на пожарите в област Кърджали през месец юли

Небрежност при боравене с открит огън е причина за 70 процента от произшествията

От началото на месец юли на територията на областта са регистрирани 69 пожара, 19 от които с нанесени материални щети. Сравнено със същия период на миналата година се наблюдава ръст на пожарите с близо 19 процента.

От пожарите са унищожени 3 къщи, 3 вилни сгради и 1 апартамент с обща разгърната площ от 305 кв. м, допълнително са засегнати 182 кв. м покривни конструкции, напълно унищожени са 5 селскостопански постройки, 2 леки автомобила, 35 единици бяла и черна техника, унищожена е 107 дка гора, а опожарените площи със сухи треви, храсти и горска постеля надхвърлиха 1400 дка.

Небрежността при боравене с открит огън е причина за възникване на 48 от пожарите за месец юли, което е приблизително 70 % от общия брой. Следват пожарите по причина късо съединение – 14 бр.

През месец юли при пожари загина 1 гражданин и пострадаха 4-ма.

В тази връзка Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“-Кърджали отправя апел за спазване правилата за пожарна безопасност за периода и дава съвети за превенция:

· Не палете огън на открито по никакъв повод. Най-малкият повей на вятъра може да разнесе искри и горящи частици на големи разстояния, без да имате възможност да реагирате адекватно.

· Не изхвърляйте неизгасени кибритени клечки и фасове в горима и леснозапалима среда. Това правило е нарушавано най-често от движещи се по пътищата автомобили.

· Разчистването на пасища, сухи клони и отпадъци в дворни, селскостопански и вилни имоти, следва да става чрез събиране, окосяване и извозване на отпадъците. Забранено е унищожаването им на място чрез изгаряне.

· Не извършвайте ремонти на открито, свързани с рязане, заваряване и други искрообразуващи дейности. Не почиствайте треви и храсти с инструменти, които могат да предизвикат искри.

При възникване на пожар на открито:

· Оценете обстановката по отношение посоката и скоростта на придвижване на горенето.

· Ако запалването е в начална фаза, може да го потушите с вода, пръст, пясък, тупалки от зелени клони или ръчни инструменти /лопати, мотики, гребла/.

· Ако внезапно се задими около Вас, напуснете веднага района! Сложете на носа и устата си мокра кърпа или друг платнен материал, за да предпазите дихателните си пътища.

· Безопасен път за евакуация далеч от мястото на пожара е в посока обратно на вятъра, покрай водни басейни, реки и потоци.

· Огънят обикновено се разпространява по-бързо нагоре по склона отколкото надолу, така че не се опитвайте да избягате през билото, освен ако не сте близо до него и можете бързо да преминете от другата му страна.

· Ако огънят се приближи опасно, насочете се при възможност към голяма открита площ с малко растителност (скалисти местности, ливади) или покрай водоеми.

· Пазете дрехите си от запалване, особено ако са от изкуствена материя. Ако се запалят, легнете на земята, покрийте лицето си с ръце и се търкаляйте.

· Ако е възможно, движете се по вече обгорял терен. Там е по-безопасно, тъй като вече няма какво да гори. Пазете се от падащи дървета и стъпване в джобове с гореща пепел (тлеещи сиво-бели купчини, където е горяло масивно дърво). Нагорещеният терен след преминаване на огъня може да разтопи подметките на обувките Ви.

· След като избегнете първоначалната опасност, по най-бързия начин подайте съобщение за пожара на тел.112 или кметство на населено място. Информирайте и за хора, пребиваващи в близост до мястото на запалване, ако имате такава информация.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени