Иновативна платформа за управление и превенция на хроничния стрес, бърнаута и менталното здраве помага още преди появата на клинични симптоми. Разработката е дело на млад екип от амбициозни бизнес дами, с практика и опит и в науката.
Радостина Минина от екипа на Practical Stress е част от екипа на платформа за превенция на хроничния стрес.
"Занимавам се с групова психотерапия, психодрама и индивидуална психотерапия".
Платформата е отличена за иновативен продукт на годината и наградена от здравния министър Силви Кирилов. Разработката, основана на изкуствения интелект и поведенческото проследяване, дело на Института по невробиология на БАН, обединява бизнес и наука в едно.Тя е лична кауза на амбициозни бизнес дами, открили успешна формула за справяне със стреса и превръщането му от дразнител в стимул.
"За да живееш живота, трябва да усещаш стреса, а за да усещаш стреса, трябва и да умееш да го управляваш! Иначе прегаряш! "
Къде минава границата?
"Стресът, сам по себе си е нормален биологичен механизъм, който е свързан с това да си вършим нещата. Той е естествен стимул на средата. Но е стимулиращ до някакво ниво. След това започва да става увреждащ.
При хроничен стрес човек не може да се отпусне, да релаксира и да възстанови баланса в организма и писихиката си. Ние сме насочили усилията си върху изграждане на метод за ранната му превенция".
Радостина Минина знае от личен опит, че хората лесно говорят, но трудно се справят със стреса. Нямат изградени навици и стратегии, често търсят проблема в професионалното прегаряне:
"Напускат компанията. Но истината е, че в повечето случай бърнаут състоянието е причинено на първо място от лоши личностни граници. Социалната подкрепа и личните взаимоотношения имат огромно значение за това как човек преживява стреса и натоварването си в работна среда".
Менталното състояние на служителите все по-често се превръща в проблем за ръководствата на компаниите. Влияе върху икономическите резултати и кадровата обезпеченост. Така, платформата "Practical Stress" прохожда именно в корпоративния свят. Преобладаващо клиентите са международни корпорации, базирани в България и български фирми, осъзнали необходимостта от социално отговорен подход към своите служители:
"Опитваме се да дадем пълна картина на общото състояние на човека в текущия момент по отношение на различни стресови стимули".
Тези тестове могат да се използват от всеки, който реши да потърси психологическа подкрепа. А на въпрос, лукс ли е грижата за психичното здраве, Радостина Минина отговаря така:
"Имам клиенти, които дават повече пари за маникюр, но това е въпрос на финансова култура. Не мога да кажа дали е модерно, но това, което ме радва, е, че все повече млади хора се обръщат към психолози, когато имат житейски предизвикателства".
Платформата използва гъвкав, мултисистемен подход, който обединява новаторство, технологии, традиция, и включва психофизиология, медицина, математика, химия. Резултат е от дългогодишните изследвания на две дами от Института по невробиология на БАН - Силвия Куманова, основател на компанията и проф. Юлиана Йорданова - научен ръководител на екипа на TEST MY STRESS. А целта на разработката е обективна оценка на общото състояние на човека, както и на способността му да възприема и управлява стреса в живота си, за да бъдат активните хора здрави и успешни.