Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Николов: BG-ALERT е отлична. За функционирането ѝ сме в процес на обучение

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Работата на системата BG-ALERT е отлична, а ако говорим за функциониране на системата - как се използва, там сме в процес на обучение

Такава оценка на системата за ранно известяване на населението направи главен комисар Николай Николов, бивш директор на ГДПБЗН, сега съветник на министъра на вътрешните работи, в интервю пред БНР. 

"Системата е технически изправна, а функционирането зависи от нас", категоричен беше бившият шеф на националната пожарна.

Той посочи, че след обучение кметове и областни управител започват да я използват успешно. А областен управител му разказал, че след известяване на население на десетата минута се събрали над 40 доброволци и помогнали за потушаване на пожар. 

При забелязване на пожар той обясни коя е правилната реакция: 

"Бързо се обаждате на 112. Ако е съвсем малък огънят, стъпчете го с крака, ако имате вода, полейте го. Но ако е голям, бягате от него в посока, обратна на вятъра". 

В момента в страната гори на 58 места, над 1500 души продължават да гасят - 657 огнеборци плюс полицаи, горски, гранични полицаи, военни и малко доброволци.

Според Николов най-сериозен е пожарът в община Струмяни:

"Сутринта насочихме три хеликоптера и дадоха възможност да надвием един от фронтовете. Проблемът е, че до минути се чака буря и изтеглихме техника. Към момента колегите твърдят, че са взети всички мерки за населените места. Не е така за хората, участващи в пожарите. Всеки, ангажиран с гасенето в Струмяни, трябва да е внимателен и да изпълнява указанията на ръководителя, не бива да жертваме живот". 

Бившият директор на пожарната обясни, че още е рано да се говори за причините за огъня, но при пожарите със сериозни щети се води разследване за причината, предпоставките за разпространението върху голяма площ. 

Относно техниката и екипировката на огнеборците той сподели, че има нова техника, но, първо, е нужно по-добро екипиране и по-добра съвременна техника, "до година и половина това ще стане". 

"Най-стратегическият въпрос е - как да бъдем по-силни по въздуха. Предвид стойността на такъв проект, всичко зависи от политиците, трябва решение за отделяне на значителни средства и организационна структура с ефективност при подобни ситуации. Аз съм оптимист, че България ще има такова летателно звено и по-добри способности за гасене от въздуха".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени