На 10 септември Църквата ни почита паметта на светите девици Минодора, Митродора и Нимфодора
Светите девици Минодора, Митродора и Нимфодора (305-311), били сестри от Витиния (Мала Азия). Отличавали се с особено благочестие и желаели да запазят девствения си живот и да избягат от суетата на света. Избрали за себе си уединено място в пустинята и прекарали живота си в пост и молитва.Славата за светия им живот скоро се разпространила, тъй като мнозина се изцелявали чрез техните молитви.
Управителят на областта на име Фронтон, заповядал да хванат сестрите и да ги доведат при него. Отначало се опитал да ги убеди да се отрекат от Христос, но светите сестри твърдо изповядали вярата си пред него и отхвърлили всичките му предложения, обяснявайки, че не ценят временните земни блага и са готови да умрат за своя Небесен Жених.
Освирепял, владетелят излял гнева си върху най-голямата от тях, света Минодора, която в мъчения предала духа си на Бога.
Четири дни по-късно по-малките сестри Митродора и Нимфодора били изправени пред съд. Момичетата били непреклонни и споделили съдбата на по-голямата си сестра.
Християните ги погребали с почести близо до така наречените Топли води в Пития (Витиния).
Част от мощите на светите мъченици се съхраняват на Атон в Руския манастир „Св. Панталеймон“, а ръката на света Митродора е в манастира Пантократор.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".