България отбелязва 140 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия.
Пловдив и тази година е център на тържествата, където на днешния ден през 1885 година след влизането в града на Голямоконарската чета е свален генерал-губернаторът Гаврил Кръстевич и е обявено Съединението на страната. Румелийското правителство е свалено и е създадено временно правителство на областта, в което влизат представители на всички политически сили, на военните и революционерите.
На 8 септември княз Александър Първи Батенберг издава манифест, с който признава Съединението на Източна Румелия и Княжество България, а защитата на този величав български акт се превръща в приоритет на Народното събрание, на българското правителство и дипломация.
Празникът ще започне сутринта в катедралния храм "Света Богородица", където ще бъде отслужен молебен от пловдивския митрополит Николай. В двора на църквата ще бъдат положени венци и цветя на паметника на Гаврил Кръстевич, пред паметната плоча на майор Райчо Николов и на паметника на Захари Стоянов.
Вечерта членовете на комитет "Родолюбие" ще представят възстановка на събитията от 6 септември 1885 година, която традиционно пресъздава как войските, командвани от майор Данаил Николаев, и четниците, водени от Чардафон, установяват контрол над Пловдив. Ще бъде прочетено Възванието на Българския таен централен революционен комитет, с което е провъзгласено Съединението на България.
Кулминацията на тържественото отбелязване на 140 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия е проверката-заря от 20:30 часа пред паметника на едноименния площад, която ще бъде предавана пряко от БНР.
Президентът Румен Радев ще приеме почетния строй и ще произнесе слово. На церемонията ще присъстват председателят на Народното събрание Наталия Киселова, министър председателят Росен Желязков, политици и общественици.
В Регионалния исторически музей в града ще бъде представена изложбата "Съединението и неговите личности".
А в София днес и утре оригиналните експонати на знамената, свързани със Съединението на България, ще бъдат изложени в Националния военноисторически музей.
Сред тях е знамето, под чиито дипли на този ден през 1885 г. майор Данаил Николаев повежда подчинените му войски към Пловдив - трибагреник с лъв, приготвен за Източнорумелийската милиция, но неизползван заради статута на Областта, напомнят от музея.
Сред знамената ще са и тези на Марашката чета и на чирпанската чета "Искра" - също преки участници в събитията. Посетителите на музея ще може да видят и личния щандарт на Александър Първи, с който той пристига тържествено в Пловдив на 9 септември 1885 г. като княз на Северна и Южна България.
Изложени ще бъдат и знамената на полковете на Княжество България, както и униформи, и снаряжение на войници от Българската войска и Източнорумелийската милиция, а също и отличия и вещи на участници в четите и събитията отпреди 140 години. Историческият разказ ще обогатят и няколко анимации, свързани със Съединението.
Националният военноисторически музей ще работи днес с обичайните си входни такси до късния следобед.