Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професионален водач на тир: Много хора не са научени да мислят, докато шофират

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Неправилните изпреварвания и неразумната скорост са най-честите нарушения по българските пътища, заяви за предаването "Новият ден" на Радио Варна дългогодишният шофьор на тежкотоварен камион Чанко Чанев. 

"Най-опасен е моментът, в който излезеш от паркинга. Много хора не са научени да мислят, докато шофират“, коментира Чанев. Според него в шофьорските курсове не се отделя достатъчно внимание на мисловната отговорност зад волана. 

За 40 дни книжка не се взима – учат ги само как да палят колата, допълни Чанев, който е професионален шофьор вече близо 40 години, работи с тежки курсове, превозва горива и изминава десетки, понякога стотици километри всеки ден. 

Младите хора са по-рискови зад волана, а неправилен е начинът на мислене и възпитание от страна на родителите, че може на едно младо момче или момиче да се купи бърза кола, посочи още Чанев. 

Много са "инфарктните" ситуации, в които попада като шофьор Чанев. Според него обаче новостите, приети в Закона за движение по пътищата за средната скорост, са голяма грешка. 

"Ето ви един пример - магистралата Варна-Шумен, където имаш няколко места за средна скорост. Там се кара бавно, но веднага след това шофьорите тръгват като на рали. Ако ги оставите да се движат нормално по магистралата, ще бъде съвсем друго", заяви Чанев. 

Уважението между колегите е правило номер едно на пътя, категоричен е професионалният шофьор. Не се ли уважавате, ще съжалявате. Дайте предимство - не бързайте, каза още той.

С Чанко Чанев разговаря Александър Йорданов, а записът е в звуковия файл в началото на публикацията. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени