Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България подписа договор с "Райнметал" за завода за барут

Снимка: Правителствена пресслужба
Чуй новината! Чуй новината:

България подписа договора с германския оръжеен концерн "Райнметал" за изграждане на завод за производство на барут и 155-милиметрови артилерийски снаряди.

Проектът ще бъде осъществен чрез съвместно дружество между германския концерн и Вазовските машиностроителни заводи в Сопот.

Договорът беше подписан от главния изпълнителен директор на "Райнметал" Армин Папергер и директора на ВМЗ Иван Гецов на церемония в Министерския съвет, в присъствието на премиера Росен Желязков.

Инвестицията в завода за барут и снаряди е ключова стъпка за модернизирането на българската отбранителна индустрия и част от усилията на Европейския съюз и НАТО за укрепване на отбранителните способности и стратегическата автономност на Европа в контекста на променената геополитическа среда.

В съвместното дружество "Райнметал притежава 51 процента, 49% са за България, като страната ни финансира своята част със заем по европейския механизъм SAVE.

На церемонията премиерът Росен Желязков отбеляза, че инвестицията ще доведе до това България да има огромен потенциал, който има и политическо измерение освен икономическото.

"Защото този проект нямаше да бъде възможен без синергията, която Съюза и НАТО генерират за това Европа да бъде опазвана по-добре в името на гражданите на Европа. Оттук нататък предстои много работа, която ще доведе до това в България да бъде създаден огромен потенциал чрез български завод, който е огромен напредък в българските индустриални отбранителни способности", каза Желязков.

Министърът на икономиката Петър Дилов, който е принципал на ВМЗ - Сопот отбеляза, че се поставя началото на стратегическо партньорство.

"Да изградим устойчив и независим отбранителен капацитет, който ще подкрепя сигурността на целия регион", поясни икономическият министър.

Армин Папергер, главен изпълнителен директор на "Райнметал" посочи, че Европа и НАТО имат нужда от милиони снаряди, като благодари за доверието от страна на България, обеща и още инвестиции.

"Имаме голям потенциал - със сто хиляди 155 милиметрови снаряди капацитет, които ще бъдат изнасяни в следващите 10 години. "Райнметал" ще инвестира и още, а и други европейски партньори ще дойдат и ще инвестират в България", посочи Папергер.

Очаква се в новия завод да бъдат открити 1000 висококвалифицирани работни места, строителството може да приключи в рамките на 14 месеца, ако бъдат издадени бързо и разрешителните, допълни Папергер. Той отбеляза и скоростта, с която е придвижен проекта от българска страна.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени