Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2025 Toate drepturile rezervate.

Академия за предприемачи в земеделието ще се проведе във Враца


Академия по предприемачество в земеделието ще се проведе във Враца. Инициативата е на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа /ЦНСССКЦИЕ към Министерството на земеделието и храните/ и е продължение на приключилата вече Акселераторска програма за стартиращи предприятия в областта на селското стопанство. Целта на форума е да се развие младежкото предприемачество и да се окаже подкрепа на иновативни концепции и идеи, които развиват потенциала на селското стопанство. 

Събитието предлага интензивно обучение за млади предприемачи, студенти и собственици на малък и среден бизнес с интерес към агросектора. Академията включва лекции, семинари и менторство по теми като бизнес моделиране, маркетинг, лидерство, управление на риска и киберсигурност. Участниците представят свои идеи пред жури, като най-добрият проект получава награда от 5000 лв. 

Досега Академии са проведени във Варна, Бургас и Пловдив, а победителите вече изпълняват успешно своите проекти, посочи директорът на Центъра д-р Момчил Станишев. По думите му страната ни има какво да научи от Китай по отношение управление на селското стопанство:

"Добри примери има много, но като цяло хранителната сигурност на Китай и китайския народ е част от националната сигурност, изхранването на населението е много важно и те имат целенасочена политика за балансирано развитие на всички подсектори- зърно, животновъдство, плодове и зеленчуци. Инвестират в наука и технологии, като активно внедряват нови сортове и хибриди, използване на биотехнологии, дигитално земеделие, автоматизация... Изградени са редица агроиновационни центрове... Там се предоставят субсидии не само за обработваема площ, но и за постигнато качество, ефективност и добавена стойност... Важен момент са кооперативите и фермерските асоциации, които увеличават пазарната сила на дребните производители. От 2007 година при тях има Закон за професионалните земеделски кооперативи, а към 2020 година кооперативите в Китай са 2 000 250 и обхваща  50 % от земеделските домакинства..."

Като част от политиката за стабилизиране на селското стопанство в Китай е и дигитализацията на селските райони, посочи Станишев: 

"Те имат мерки като осигуряване на 4G интернет достъп до селските райони, създаване на мобилни офиси в подкрепа на електронната търговия, които предоставят онлайн продажба във всеки селски район, доставки за кируер, предоставят средства за заплащане на режийни разходи, за закупуване на  материали за селскостопанска дейност... Модернизацията на селското стопанство е от повече от 20 години, а водещ момент за развитието на селските райони е интеграцията на първичен, вторичен и третичен сектор- съчетаване на преработка на храни с електронна търговия, както и с отдих и туризъм..." 

Академията за предприемачи в земеделието ще се проведе от 23 до 26 септември в Търговско промишлената палата във Враца. 

С какво българският производител е интересен за китайския народ- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!