Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правото в ерата на свръхтехнологиите 5: Семейството от повече от двама родители вече предизвиква правните стандарти в САЩ

Снимка: БГНЕС

Съвременните законодателства все по-ясно признават, гарантират и разграничават две самостоятелни права – на брак и на семейство. Така, от една страна, бракът се освобождава от своето репродуктивно предназначение, а от друга – семейството се еманципира от опеката на брачния съюз. Това води до радикални изменения както в правната регулация на брака, така и в законовата уредба на семейството като вид юридическа общност.

Това каза за предаването "Хоризонт до обед" юристът д-р Стоян Ставру, според когото бракът преживява едновременно и криза, и революция и е сериозно застрашен от т. нар. "фактическо съпружеско съжителство". 

В България при приемането на Семейния кодекс през 2009 година имаше опит да се признае и уреди фактическото съпружеско съжителство. Опитът беше неуспешен, което много хора приеха за победа, спечелена от брака. Тази победа обаче се оказа пирова, тъй като съжителстващите на съпружески начала лица въобще не се впечатлиха от липсата на обща правна уредба и продължиха да живеят като брачни дисиденти. Към настоящия момент фактическото съпружеско съжителство е уредено в различни закони по отделни конкретни поводи, например с оглед възможността за донорство на органи приживе и възможността за отказ от свидетелстване пред съд между такива лица и други подобни.

Ставру коментира и казуса със сем. Скарбъроу в САЩ, повдигнали въпроса защо се приема, че семейство могат да създадат само двама, но не и повече хора.

Родителството вече също не се разглежда като нещо неделимо и цялостно, което трябва да бъде извършено от начало докрай от един и същи човек. Най-засегнато е майчинството. Асистираната репродукция го раздробява на различни етапи, всеки от които може да бъде юридически регулиран поотделно, коментира Ставру.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Правото в ерата на свръхтехнологиите 1 - Евтаназия и отказ от лечение в ерата на свръх технологиите

Стоян Ставру: Отказът от лечение и евтаназията са различни неща Вчера Европейският съд по правата на човека в Страсбург подхвана отново темата „за“ или „против“ отказа от изкуствено поддържане на човешкия живот в така нареченото вегетативно..

публикувано на 08.01.15 в 12:37
Selfie на макак

Правото в ерата на свръхтехнологиите 2 - могат ли на животните да се припишат човешки права?

​Орангутанката Сандра е родена в Германия но целият си живот е прекарала в зоологическа градина в Буенос Айрес Аржентина. След 20 години в зоопарк, Сандра ще се радва на човешкото право да не бъде задържана след решение на съда. Всички признават, че..

публикувано на 03.02.15 в 12:45

Правото в ерата на свръхтехнологиите 3 - Брак с кукла

Март се разглежда като женски месец, а основната характеристика, която мачистки ориентираната култура дава на жената е непредвидимостта. Ако жената обаче си мълчи и търпи тя е кукла, ако говори, или особено, ако противоречи, е най-малкото - вещица. Затова..

публикувано на 04.03.15 в 12:10

Правото в ерата на свръхтехнологиите 4 - Сърце в кутия или Лице на заем? Предизвикателствата на трансплантационната медицина

Тялото става все по-разглобяемо, а органите заменими. Представете си, когато един орган или част от тялото ви откаже, да можете да го замените, като крак на маса, болт в машина или ръка на кукла. До нови върхове стигна трансплантационната..

публикувано на 02.04.15 в 12:31

Правото в ерата на свръхтехнологиите 5: Семейството от повече от двама родители вече предизвиква правните стандарти в САЩ

Съвременните законодателства все по-ясно признават, гарантират и разграничават две самостоятелни права – на брак и на семейство. Така, от една страна, бракът се освобождава от своето репродуктивно предназначение, а от друга – семейството се еманципира..

публикувано на 04.06.15 в 11:52

Правото в ерата на свръхтехнологиите 6: Колективният мозък - технологично обещание за преодоляване на екзистенциалната самота на човешкото съзнание

В университета "Дюк" в Северна Каролина, САЩ, д-р Мигел Николелис /Miguel Nicolelis/ от години работи по създаването на мозъчно-машинни интерфейси, които позволяват на парализирани хора и с ампутирани крайници да контролират директно протезните..

публикувано на 28.07.15 в 11:46