Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лукчета ни пазят от COVID-19

Снимка: Радио Шумен

„Няма доказани грипни вируси в България и Европа. Нямаше грипна вълна през отминалия зимен сезон в Австралия и Южна Америка. Вероятно COVID-19 измести традиционните грипни щамове“. Това заяви в интервю за Радио Шумен директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

„Няма шанс да избегнем трета вълна на COVID-19 с по-заразния и бързо разпространяващ се така наречен „английски“ щам", каза още проф. Кантарджиев и препоръча строга карантина на пристигащите от Великобритания.

Всички българи трябва да спазват стриктно известните мерки за изолация и избягване на събирания, да носят качествени маски без изпускателен клапан, който изкарва заразите навън, да си мият често ръцете, да почистват обувките и дрехите, с които ходят навън.

„Консумацията на лимон със сода, смучене на евкалиптови бонбони, ползване на дентална вода и други дезинфектанти за уста помага срещу коронавируса“, каза още проф. Тодор Кантарджиев.

По думите му, темпът на ваксинация в България е нормален. Няма похабени ваксини. Всяка получена се поставя незабавно. Важно е, че е осигурена втората доза за всички, на които вече е поставена първата.

„Доверието на българина към здравните власти бавно се възвръща. Жалко, че това стана с цената на много изгубени животи през ноември и декември“, каза още директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.

Чуйте цялото интервю на Мина Денева с проф. Тодор Кантарджиев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария от Молдова

Говорим на различни езици, но плачем еднакво. Тази фраза се роди около трагедията в Кочани. За този израз ни подсети откровението на Мария Нейкова от Търговище, която не е родена в България, говори 4 езика, но признава, че винаги когато чуе българския химн, буца и засяда в гърлото. Споменавайки за това, в очите и напират сълзи. От..

публикувано на 16.04.25 в 15:45

Виж човека, не затрудненията му

Невена Делчева е ресурсен учител и автор на книгата „Учениците на г-ца Цвета“. Чрез тази книга тя представя деца, които попадат в графата специални. Книгата е насочена от една страна към самите деца, за да могат те да разберат по-добре съучениците и познатите си, а от друга – изданието е в помощ на родители, които биха искали да обяснят по-лесно..

публикувано на 16.04.25 в 14:27

Донеси и размени

По повод Международния ден на земята - 22 април, шуменското Народно читалище „Пробуда – 1958“ и Европа Директно - Шумен организират поредно събитие от Зона за размяна „Шуменско зелено”.  Инициативата „Донеси и размени“ е възможност за размяна на дрехи и аксесоари и е част от социалните кауза на читалището.Тя цели насърчаване на..

публикувано на 16.04.25 в 13:36

Да върнем добрината на Тошко

Велики вторник, отреден за смирение и за осмисляне на милосърдието, ни дава и пример как да благотворим.  От 18:00 часа в читалище „Пробуда-1928“ в Каспичан самодейци ще изнесат концерт. Така те подават ръка на художествения ръководител и хореограф Тодор Ганчев, идеен създател на Националния фестивал „Автентични ритми”. Той води битка с тежко..

публикувано на 15.04.25 в 09:06

Двойникът на Ути от Силистра

Иван Димитранов от Силистра е индиректно свързан с кулинарията. Той не е готвач, а работи като сервитьор на круизни кораби. В свободното си време е актьор - аматьор. Поразителната прилика с кулинарния гуру Ути Бъчваров откриваме при гостуването му в Радио Шумен, но Иван е кажи-речи на половината години на популярния готвач.  Поводът да е в..

публикувано на 14.04.25 в 19:35

Медали за Шумен

В Шумен завършиха състезанията по информатика. Миналата седмица градът бе домакин на Международния турнир по информатика за напреднали „Джон Атанасов“ (IATI) и на Националните пролетни състезания по информатика.  Днес организаторите на турнирите представиха резултатите на шуменските участници. Чуйте репортаж на Росица Арабаджиева.

публикувано на 14.04.25 в 14:23

Пътешествие с вълшебни думи

32 думи е избрала Надие Карагьозова от Кубрат, за да учи децата на добродетели и ценности.  Наред с малките, тя кани и големите на пътешествие в света на думите с новата си книга "Творчески дневник - думи вълшебни да знаем и по тях да се познаем“.  „Дума лекува, дума разболява" гласи народната мъдрост, затова трябва да сме много внимателни как..

публикувано на 14.04.25 в 11:04