Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МИЕТ предлага мерки за гарантиране на сигурността на енергийната система

Министерството на икономиката, енергетиката и туризма предлага девет мерки за гарантиране на сигурността на енергийната система на България, при съществуващия дисбаланс. Това съобщи икономическият министър Асен Василев. Мерките са предварителни, само за стабилизиране на ситуацията в сектора и няма да доведат до дълготрайно решение на проблема, заяви министър Василев.

Първото предложение е производителите на енергия от възобновяеми източници - фотоволтаици и ветроцентрали, които девет месеца са били в неизпълнение на закона чл. 30, ал.4 и 5 от Закона за енергетиката, да бъдат спрени временно, до изпълнение на законовите изисквания. Тези централи не са произвеждали ток и не са уведомявали диспечерските центрове за произведена енергия.

МИЕТ ще предложи на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да смени начина на изчисляване на енергията, произведена от заводските централи с "кафява енергия". ДКЕВР трябва да въведе механизъм за нетирано изкупуване от НЕК и ЕРП на електроенергия, произведена от заводски централи, за да се заплащат само разликите между производството и консумацията. В момента има много мощности наследени от годините преди 1989 година, които произвеждат и продават на НЕК скъпа енергия, а купуват от компанията евтина енергия. Това нарушава европейските директиви за пазарни помощи, защото изкривяват пазарната среда, посочи Василев.

МИЕТ иска Електроенергийния системен оператор да предложи редуциране на количеството "студен резерв" от мощности за периода до септември 2013 г. от 1040 МВт на 840 МВт и да предприеме необходимите действия за провеждане на тръжна процедура за изкупуване на "студен резерв" съгласно Закона за енергетиката. За тези мощности се плаща, дори те да не работят и държавата може да направи търг, коя мощност може да предостави най-евтино този "студен резерв".

ЕСО да предложи технически издържана и правно допустима възможност за премахване на ограниченията за износ на електроенергия за Турция, предлага още МИЕТ.

Според министър Василев ДКЕВР може да преразгледа възможността за модифициране на такса "пренос" с оглед стимулиране на износа. Предлага се ДКЕВР да приеме правила за търговия с електроенегрия като осигури влизането им в сила до 15 април 2013 г., както и да одобри до същата дата Общите условия за достъп на производители до преносната и разпределителните мрежи в страната. Тази мярка е свързана с либерализиране на пазара и затова е изключително важна, посочи министърът.

Всички производители на енергия трябва да предлагат почасов график за следващия ден. Ако те се отклонят от този график, ще се наложи пускане или спиране на мощности. Вместо тези разходи да се правят от НЕК и плащани от потребителите, те ще се плащат от производителите, които не си следват
графика.

Министерството предлага на ДКЕВР да изготви механизъм за точното определяне и контрол на количествата електрическа енергия, формиращи квотата за обществен доставчик - квотни централи, обществен доставчик - крайни снабдители. Сега в енергийната система цената не се формира на това кои доставчици са най-евтини. Цената се определя от дългосрочни договори с фиксирана цена и по които се плаща независимо дали се произвежда енергия. Това ще е обект на първия обществен съвет по енергетика, където тези договори ще бъдат разгледани.

Важно е обаче ДКЕВР да каже по какъв начин, спазвайки тези договори ще се формира т.нар. "енергиен микс" за потребителите. Министерството е поискало от Комисията за защита на конкуренцията да направи секторен анализ в енергетиката. КЗК е задължена да направи този анализ в най-кратки срокове, каза Василев.

Последната предлагана мярка е Агенцията за държавна финансова инспекция да влезе в най-големите държавни предприятия и да направи одит на обществените поръчки.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пернишката библиотека "Светослав Минков" празнува 70-годишнина

Месец ноември в Перник предлага богата програма от културни събития  – изложби, концерти, театрални постановки, литературни вечери и чествания, както и традиционните "Ноемврийски музикални дни". А днес Регионалната библиотека "Светослав Минков" отбелязва своята 70-годишнина  в Малкия салон на Двореца на културата от 17:00 ч. По време на тържеството..

публикувано на 24.11.25 в 10:24

БНБ пуска в обращение златна монета на тема "Св. Патриарх Евтимий Търновски"

От днес Българската народна банка пуска в обращение златна възпоменателна монета на тема "Св. Патриарх Евтимий Търновски" от серията "Българска иконография". Цената на монетата при пускане в обращение е 2590.00 лева (1324.25 евро), съобщават от пресцентъра на БНБ. Монетата ще се продава в Българската народна банка – на две каси в София, пл. "Княз..

публикувано на 24.11.25 в 09:10

Православният свят почита св. Екатерина

Православната църква почита Света великомъченица Екатерина - една от най-образованите жени на своето време. Според преданието Екатерина била дъщеря на Конт, управител на Александрия, Египет по времето на император Максимиан. Живеейки в столицата, Екатерина получава блестящо образование, изучавайки работите на най-видните философи и учени , разказва..

публикувано на 24.11.25 в 08:37
СУ

Софийският университет е първенец в рейтинговата система на ВУЗ-овете у нас

Софийският университет "Свети Климент Охридски" е първенец в рейтинговата система на висшите училища в България за 2025 година. Той оглавява класациите в 22 професионални направления от общо 29, по които предлага обучение, обяви изпълнителният директор на "Отворено общество" Георги Стойчев. "Технически университет - София е първи в 6..

публикувано на 21.11.25 в 14:09
Кметът на София Васил Терзиев

Новата структура на Столичната община ще се обсъжда в комисии

Докладът за новата структура на Столичната община тръгва за разглеждане в комисиите на общинския съвет и е предвидено да се гласува на 27 ноември. На заседанието миналия четвъртък общинските съветници не подкрепиха предложението на кмета Васил Терзиев, което той внася този път в разширен вариант.  Според проекта всички щатни бройки от направление..

публикувано на 21.11.25 в 11:52

БАН с Ден на отворените врати за любителите на физиката и нанотехнологиите

На 21 ноември 2025 г., петък, от 10.00 до 16.00 ч. в Научен комплекс 2 на Българската академия на науките (бул. "Цариградско шосе" №72, София) за първи път ще се проведе Ден на отворените врати, посветен на съвременните постижения на българската наука в областите физика, възобновяема енергия, електроника и астрономия. Денят на отворените врати ще премине..

публикувано на 20.11.25 в 11:45

В кв. "Надежда" задържаха двама автокрадци

Полицията залови двама автокрадци в столичния кв. "Надежда", непосредствено след като са откраднали кола.  Става въпрос за планирана полицейска операция, която е стартирала миналата седмица, а мъжете са били следени.  Единият е на на 57 години, а другият - на 51.  "И двамата задържани са с богато криминално минало, свързано с кражби на автомобили",..

публикувано на 20.11.25 в 06:50