Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онкоболни остават без достъп до лъчелечение, заради недофинансирана клинична пътека

Снимка: БГНЕС

Заради недофинансирана клинична пътека, пациенти с тумори на хипофизата остават без достъп до лъчелечение. Въпреки наличието на апаратура, в момента високоспециализирани процедури не се извършват в България. Причината е, че клиничните пътеки за лъчетерапия са ниско остойностени, казаха от асоциация „Хипофиза”.

Заради малкото средства по клиничните пътеки за лъчелечение, пациентите са принудени да търсят качествено лечение извън страната. Цената обаче е между 10 и 20 хиляди евро, обясни председателят на асоциация „Хипофиза” Ваня Добрева:

„Към момента нито един от нашите пациенти не е получил разрешение за лечение в чужбина. Всички, които получиха това лечение, си го платиха със собствени средства“.

Недофинансирането на клиничните пътеки специално за пациентите с рак на хипофизата е във вреда не само на пациентите, но е и икономически неизгодно за здравната каза, добави Добрева:

„Тези наши пациенти, които не се контролират с медикаменти, в момента са на скъпоструващо лечение, което варира от 6 до 10 хиляди лева на месец. Ако те преминат през лечение с лъчетерапия или радиохирургия, до пет години заболяването ще влезе в пълна ремисия“.

Лекарствата, които се дават на пациентите за два месеца са равни на стойността на операция с киберножа, каза още Добрева. По нейни изчисления НЗОК ще спестява по 400 хиляди лева на година, ако се правят подобни операции, дори и да не са направени в България, а в чужбина.

По публикацията работи: Ана Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Столичната община предупреждават за интензивни валежи в четвъртък и петък

Столичната община информира, че в четвъртък и петък се очакват интензивни валежи и променлива метеорологична обстановка, особено във високите части на Витоша. Възможни са затруднения при придвижване по някои туристически пътеки заради паднали клони, предупреждават от общинската администрация на сайта си.  Оттам посочват, че екипи на Столичната община,..

публикувано на 01.10.25 в 18:13

Забавени държавни плащания за София поставят в риск инфраструктурни проекти

Забавени държавни плащания за София поставят в риск инфраструктурни проекти.  От Столичната община алармира за значителни забавяния в преводите на държавни средства по програмата за общинско финансиране, което застрашава разплащанията и реализацията на ключови инфраструктурни проекти в столицата. По данни на общината, към момента са одобрени 156..

публикувано на 01.10.25 в 15:50

Съд: Столичната община има право да премахне незаконни конструкции в Борисовата градина

Административният съд София-град с решение от 29.09.2025 г. отхвърли жалбите на да едно дружество и (ООД) и едноличен търговец срещу заповед на главния архитект за премахване на незаконно поставени конструкции – стоманобетонни фундаменти с метални чадъри в имот от парк "Борисова градина", използван дълги години като автокъща "Капитолия", съобщиха от..

публикувано на 01.10.25 в 14:01

Задържаха 42-годишен мъж в Перник за побой над детето си

42- годишен мъж е задържан в Перник заради побой на сина му. Инцидентът е станал в късния следобед вчера, а сигналът в полицията подало 15-годишното момче. Тийнейджърът е прегледан в болнично заведение, където е установено, че има лека телесна повреда, причинена в условията на домашно насилие. Бащата е задържан за до 24 часа с полицейска мярка...

публикувано на 01.10.25 в 13:24
Физкултурният салон на 100 ОУ

Новият физкултурен салон в столичното 100 ОУ "Найден Геров" стои заключен вече година и половина

Вече година и половина новият физкултурен салон на 100 Основно училище "Найден Геров" в столичния район "Сердика" стои заключен . "На този етап нямаме никаква информация кога точно би се случило да отворим физкултурния салон ". Това заяви пред БНР директорът на 100 Основно училище "Найден Геров" Росен Богомилов : "Година и половина стоим и..

публикувано на 01.10.25 в 11:44
Снимката е с илюстративна цел

Тест на Националната система за ранно предупреждение от 11:00 ч.

Днес от 11 до 11:30 часа ще бъдат тествани Националната система за ранно предупреждение и оповестяване (НСРПО) и системата BG-Alert. Чрез сирените ще бъдат излъчени "Национален сигнал за тревога" и "Национален сигнал за край на тревогата" на територията на градовете София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян,..

публикувано на 01.10.25 в 07:40

Хиляди посрещнаха волейболните ни национали в центъра на София

След огромния си успех на световното първенство по волейбол във Филипините сребърните ни медалисти отново са на родна земя. Тази сутрин те кацнаха на летище "Васил Левски" в София с полет на правителствения самолет от Истанбул. Волейболистите минаха по червен килим и през шпалир от гвардейци.  Посрещнаха волейболистите ни с червен килим и венци..

публикувано на 30.09.25 в 18:49