Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четвъртото издание на Международния фестивал за дигитални изкуства - DA Fest започва в НХА

Снимка: Архив, БГНЕС
Кметът на София Йорданка Фандъкова ще присъства на откриването на Международния фестивал за дигитални изкуства - DA Fest в Национална художествена академия на ул.”Шипка” 1. Това съобщиха от Столична община. Събитието е от 18.30 часа.

DA Fest е международен фестивал, организиран от Националната художествена академия в София, който среща българската публика с нови тенденции и важни постижения в сферата на дигиталните изкуства – дигитално видео, интерактивен пърформанс и инсталация, нет арт, саунд арт и др.

Четвъртото издание на фестивала ще се проведе от днес до 14 септември в различни локации от централните сгради на Художествената академия на ул. „Шипка” № 1 и ще представи отново съвременни артистични изследвания, технологии и практики в дигиталните изкуства в богата петдневна програма, включваща изложба, пърформанси, филмови прожекции, презентации и уъркшопи.

Проектът на четвъртото издание на фестивала се съфинансира от Столичната програма „Култура” и е в подкрепа на кандидатурата на София и Югозападен регион за културна столица на Европа през 2019г.

Сред участниците в новото издание на фестивала са: Бернд Опл (Австрия), Пьотр Виржиковски (Полша), Петер Уилиям Холден (Англия/Германия), Марко Донарума (Италия/ Великобритания), Геум-Хюнг Джеонг (Южна Корея), Сибин Василев и Фабиан Блайш (България/Германия), Петко Дурмана (България) и много други.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановяват топлоподаването в 9-те засегнати от авария квартали до неделя на обяд

До 12.00 ч. на 16 февруари, трябва да бъде възстановено парното и топлата вода на 9-те засегнати от голяма авария софийски квартали, съобщават от "Топлофикация София". От там допълват, че екипите на дружеството работят без прекъсване по предварително установения график и полагат максимални усилия за по-бързото възстановяване на топлоподаването...

публикувано на 14.02.25 в 15:04

Насрочват 12 дни за засаждане на 4600 широколистни дръвчета край София

Към всички любители на гората и активният начин на живот Столичната община отправя покана за включване в поредната залесителна инициатива "Новата гора на София" . Началото е 12 април т.г. от 11:00 ч., а мястото можете да видите тук . Планирано е този пролет да бъде довършено залесяването на последните 13 от общо 36 дка..

публикувано на 14.02.25 в 13:28

Задържаха 49-годишен перничанин при гонка на АМ "Струма"

49-годишен перничанин е бил задържан при операция на СДВР заради подозрения за кражба на автомобил.  Късно снощи в полицията е получен сигнал за това, че автомобил, чийто водач има съмнително поведение, се движи по автомагистрала "Струма". Това обясни Христо Трендафилов, началник на група в сектор "Престъпления срещу моторните превозни..

публикувано на 14.02.25 в 13:04

3,7% е годишната инфлация през януари

Месечната инфлация през януари е 2%, а годишната инфлация е 3,7%, според предварителните данни на НСИ. Най-голям ръст на цените има при отоплението и комуналните услуги. Хармонизираният индекс - т.е. по европейската методология, важна за изпълнението на критерия за ценова стабилност в еврозоната, месечното увеличение е 1,8 на сто, а на..

публикувано на 14.02.25 в 12:19

Известяват 1,149 млн. собственици на жилища и/или коли в София за дължимите им данъци

Хартиените съобщения за местни данъци и такси до собствениците на недвижими имоти и моторни превозни средства (МПС) вече се печатат и скоро ще пътуват до получателите си, съобщиха от дирекция "Общински приходи" на Столичната община. Общо 1,149 млн. са притежателите на жилища и/или автомобили в София, които са данъчно задължени към местната..

публикувано на 14.02.25 в 10:48

Напълно овладян е пожарът в склад за пелети между кварталите "Илиянци" и "Требич" в София

Напълно овладян е пожарът, който избухна тази нощ в склад за пелети между кварталите "Илиянци" и "Требич" в столицата.До момента няма информация за пострадали хора. В потушаването на пламъците са участвали пет противопожарни екипа.  Все още не са ясни причините за пожара. "Към настоящия момент няма опасност, овладян е пожарът", заяви началникът на..

публикувано на 14.02.25 в 08:21
Първата копка бе направена днес

С над 8,3 млн. общински лева ремонтират сграда за НГДЕК до Женския пазар

Започва дългоочакваният ремонт на училищната сграда на бившето 13-о училище „Св. св. Кирил и Методий“, която се намира до Женския пазар в район "Възраждане". Предвижда се след обновяването в нея да се премести Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин-Кирил Философ" (НГДЕК) . Общата стойност на проекта за модернизиране..

публикувано на 13.02.25 в 19:44