Ето и нашето предложение за приятна разходка през уикенда. Времето е хубаво и подходящо за преходи, така че можете да се разходите до Пещерата Снежанка.
Достигането до нея е най-забавният планински преход, който няма безучастно да ви остави да се потите, морите и пъшкате нагоре по баира. Нищо подобно . Всеки път, когато останете без дъх и прокълнете последната изядена порция пържени картофки, пред вас изниква мотивационна табела. "Дишай дълбоко!". "Не се предавай!". "Още малко :)". Ефектите от поредицата от табели са няколко. 1. Усмихвате се. 2. Докато снимате, си почивате. 3. Преходът изглежда по-кратък. И накрая - "Вижда се :)".
Пътят от паркинга до самата пещера не е чак толкова дълъг, около 30-40 минути, но пък под сериозен наклон. Малко преди самата пещера Снежанка има дървена беседка, а встрани от нея излизате от гората, за да се озовете на склон с пейка и невероятна гледка към Родопите.
Снежанка е една от най-красивите пещери в България, която само в 145 м дължина е събрала всички видове пещерни образувания. Открито е, че около 600 г.пр.н.е. в нея са живели траки. По-късно е забравена, за да бъде открита отново през 1961 г. от туристи.
Името на пещерата Снежанка идва от снежнобелите пещерни форми, които можете да оприличите на какво ли не.
Статуята на свободата, Джуджета, Папагалче, както и едноименната Снежанка - сталагмит с формата на девойка, чакаща своя принц. Пещерата се състои от няколко красиви зали: Залата на виметата , Голямата зала, Музикалната зала, които са свързани със Срутището, над което минава мост. Във „Вълшебната зала“, последната, достъпна за посетители, се намира фигурата, оприличавана на приказната героиня Снежанка, дала името на пещерата.
В пещерата живеят четири вида прилепи.
Тя е благоустроена и отворена за посетители всеки ден. До входа има чайна и щанд за сувенири. Намира се на 5 км. oт град Пещера в посока към гр. Батак. Има табела за отбивката, като последната част от пътя е тясна и зле поддържана. Задължително си носете връхна дреха. Това беше нашето предложение за съботно или неделна разходка.
Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско. Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова , и.д. зам.директор на НЕМ. Преди време в социалните..
На 12-ти февруари в РЦСИ "Топлоцентрала" световно признатата танцьорка и хореограф Aнне-Марайке Хес представя въздействащия танцов пърформанс "Warrior". “Презентирах своята работа "Warrior" миналата година в Тайпе и там срещнах Веселин (Веселин Димов - директорът на “Топлоцентрала”), който хареса пърформанса и след като дойдох в България през юни,..
На 12 февруари заради подмяна на спирателен кран по ул. „Зорица“ в с. Волуяк се налага спиране на водоподаването от 09.00 до 21.00 часа в селото, съобщават от Софийска вода. Заради монтаж на спирателни кранове по ул. „Антон П. Чехов“, в ж.к. „Изток“ ще бъде спряна водата от 10.00 до 21.30 часа в района между: -ул. „Люлякова градина“, ул. „Антон П...
Тази вечер от 18:00 в столичната галерия "Българи" ще бъде открита изложбата "Зодиакът" на Димитър Рашков . Експозицията е кръстена на негов непоказван досега цикъл, но са представени и други, с които творецът е известен – опиянението на боговете, Еротикон (Изящните дебелани), Адам и Ева след изгонването от Рая, природа. "Изложбата е..
На 12 и 13 февруари от 9.00 ч. до 16.00 ч. ще се ограничи движението за всички автомобили в посока София на автомагистрала “Тракия”, в района на Ихтиман, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Трафикът ще преминава двупосочно в платното за Бургас, а причината за спирането на движението е за подмяна на портални рамки и табели на..
Ежеседмично навсякъде по света стават инциденти между дронове и самолети , предупреди в интервю за БНР Тодор Иванджиков , председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия. Дрон предизвика забавяне на полети на летище София Има антидрон системи, обсъждани в последните 2-3 години и не се предприеха действия летищата да бъдат..
В края на 2024 г. загубите на вода в София са намалени до 37,4%. Целта на дружеството концесионер е до края на 2026-а те да се свият още – до 33 процента. Инвестициите, които се правят от "Софийска вода", възлизат на 15-20 млн. лева годишно . Това съобщи пред БНР-Радио София Станислав Станев, заместник изпълнителен директор на дружеството...