Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Билки за повишаване на енергията

Рейши

Ако през последните дни не сте много в час и кондицията ви се изплъзва, било то заради влиянието на планетите или заради пролетната умора и смяната на времето, днес рубриката ни "77 билки и половина" ще е много полезна за вас, защото ще ви дадем съвети  как да се чувствате енергични и тонизирани.

Всеизвестен е фактът, че билките имат многобройни ползи за здравето, но също така са и един добър източник на естествена енергия.

Загубата на енергия, необяснимата умора и отпадналостта са само част от все по-често срещаните проблеми в забързаното ежедневие. Голям процент от хората с подобни оплаквания прибягват до употребата на различни медикаменти за тонизиране.

Употребата на стимуланти обаче има и отрицателно действие върху здравето, като повишаване на кръвното налягане и сърдечната чистота, главоболие, безсъние, повишават и риска от инсулт или инфаркт.

Препоръчва се консумацията на билки и други природни средства, за които е сигурно, че са безвредни за организма и могат да доставят необходимата енергия и тонус за целия ден.

Такива са сибирския женшен, гинко билоба, зелен чай, коприва и Рейши.

Употребата на сибирски женшен е широко разпространена сред спортистите, поради факта, че увеличава издръжливостта, намалява умората и стреса. Билката може да се намери под формата на чай, капсули или таблетки. Сибирският женшен е противопоказен за хора с високо кръвно налягане или ревматоиден артрит.

Гинко билобата увеличава енергията на тялото и подобрява мозъчната дейност, тъй като подпомага усвояването на глюкозата в организма. Подобрява паметта и усещането за бодрост.

Зеленият чай е лек естествен стимулант, който има редица ползи за здравето, благодарение на богатото си антиоксидантно съдържание.

Рейши е изключително рядка китайска гъба, известна още като „еликсира на живота“. Билката помага за тонизирането и възвръщането на енергията, стимулира имунната система и намалява стреса. Предлага се под формата на чай, таблетки или сироп.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35