Завидно бързо след изобретяването на технологиите за печатане в три измерения медицината започна да се възползва от тях. За кратко време станахме свидетели на какви ли не органи, излезли от 3D принтери, в това число уши, кожа, кръвоносни съдове и кости...
Досега известните ни отпечатани кости се произвеждаха от керамичен прах, споен с пластмасова смола и изпечен на изключително висока температура. Преди седмица, обаче, екип от японски учени подаде молба за одобрението на нов 3D принтер, който ще е специализиран в "отпечатването" на изкуствени кости по нова технология.
Новата технология ще може да се използва не само за възстановяването на счупени кости, но ще даде сериозен тласък в борбата с някои видове рак, които причиняват загуба на костна тъкан.
Японският екип от учени се надява, че новият 3D принтер ще бъде пуснат на пазара още през 2015 година. Това, естествено, ще е възможно само след одобрение от страна на японската агенция по фармацевтичната и медицинска апаратура. Ако всичко върви по план, новото устройство ще бъде тествано първо в Япония, а след това ще бъде пуснато и в другите азиатски държави.
Как се развива технологията на 3D принтерите у нас разказва Румен Алексов. Чуйте.
Броят на контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки зависи от регистрираните жители на постоянен адрес. Ако се окаже, че са малко – например в бързо развиващи се квартали или по Витошката яка, може причината да е, че там живеят повече хора, отколкото са регистрирани официално. Това разясни пред БНР-Радио София Георги..
Днес в повечето райони ще е предимно слънчево, но на места в котловините и в равнините ще се задържи мъгливо. След обяд временно видимостта ще се подобрява, но от югозапад облачността, средна и висока, ще се увеличава. Почти тихо време. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, значително по-ниски в районите с трайна мъгла, в София - около..
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..