- Карането на велосипед е не само приятен начин за придвижване.
- В София слагат велосипедна инфраструктура, сякаш по принуда.
- На места градските велоалеи предлагат не придвижване с повишена трудност, а с повишена интересност
Това казват в студиото на Радио София
Георги Алексиев и Орлин Тенчев.
Самите те не само карат велосипеди от години, но и са сред инициаторите за издаването на наръчника-ръководство „Безопасно градско колоездене – защо и как?“
С тяхното гостуване в „Ритъмът на столицата“ обръщаме специално внимание на факта, че
преди 195 г. е патентован велосипедът.
На 26 юни през 1819 г. британецът Денис Джонсън патентова в Лондон велосипеда (на френски: velocipede, на латински: velox - бързи и pes - крака, наричан в България и просто колело).
Днес по света има над 1 милиард велосипеда, което го прави най-масово разпространеното транспортно средство. Първите велосипеди виждат бял свят в Европа още през 18-19 век. Те са много по-различни от днешните на външен вид, но в основата са същите - рама, свързваща две колела, кормило за управление, седалка и педали за задвижване. Впоследствие се появяват верига, спирачки, скорости и най-различни други подобрения.
Първият български велосипед, наречен "паяк", е направен през 1880 г. от Гено Стоянов - Арабаджията, майстор-каруцар от Нова Загора.
В някои страни са много популярни товарните велосипеди, които служат за пренасяне на различни видове товари, обикновено имат багажник или модифицирано тяло за поставяне на кош. В други се използват велотаксита или велорикша - подобни на рикшите с тази разлика, че не са теглени от хора, а карани от велосипедист. Възникват в Япония след появата на обикновените рикши и се разпространяват по цяла Азия. В Европа и Америка се появяват във втората половина на XX век като развлечение за туристите.
Особен вид колело е т.н. лигерад. Конструкцията на този велосипед е такава, че позволява на колоездача да е в легнало или полулегнало положение. Може да е три или двуколесен, като педалите може да са и ръчни, особено за инвалиди, които не могат да използват краката си...
Велосипедни организации от цялата страна се събират в Казанлък Между 28 и 29 юни 2014 г. в град Казанлък - „Крънско ханче“ 17, велосипедни организации от цялата страна ще се срещнат по повод Национала среща на велосипедните организации. Събитието е част от реализацията на амбициозния проект „Национална велосипедна мрежа“, на сдружение „Велоеволюция“ в партньорство с велоклуб „Устрем“, изпълняван с финансовата помощ на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (www.ngogrants.bg).
Националната велосипедна среща има за цел да събере на едно място представители на велосипедното общество и да създаде работеща структура от независими велосипедни организации, клубове и групи на любители и да постави пред тях възможността за съвместна работа по национално значими проблеми. Създаването на бърза и ефективна комуникация между тези организации ще се реализира чрез създаване на подходящи онлайн инструменти. Това ще помогне на велосипедното общество при взимане на бързи и адекватни решения при разрешаването на възникнали проблеми както на локално, така и на национално ниво. По време на националната среща ще бъде предоставена възможност всяка от организации да представи своята мисия и цели, както и своите текущи дейности. По този начин ще се създаде възможност организациите да се запознаят както с велосипедната обстановка в страната, така и с потенциала за развитие, който стои пред тях. Това е първата подобна инициатива на национално ниво, която цели обединение на велообществото с цел бързото и ефективно разрешаване на проблемите, стоящите пред велосипедистите.
Чуйте разговора с Георги Алексиев и Орлин Тенчев в "Ритъмът на столицата"Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..